Świat

Czarny orzeł z siwizną

Niemcy w ćwierć wieku po zjednoczeniu

Październik – miesiąc niemieckich świąt (tu Oktoberfest w Monachium) Październik – miesiąc niemieckich świąt (tu Oktoberfest w Monachium) Michael Taylor / Getty Images
Ćwierć wieku temu świeżo zjednoczone Niemcy zadawały sobie pospiesznie pytanie: czy staniemy się nowym mocarstwem światowym? No i co – stały się czy nie?
Mieszkańcy Berlina Zachodniego przy mocno zniszczonym murze w pobliżu Reichstagu w końcu 1989 r.Superikonoskop/Wikipedia Mieszkańcy Berlina Zachodniego przy mocno zniszczonym murze w pobliżu Reichstagu w końcu 1989 r.

W środę 3 października 1990 r. nie było na berlińskich ulicach narodowej tromtadracji. Na Unter den Linden i pod Reichstagiem więcej było spacerowiczów niż statystów „przystąpienia nowych landów” do Republiki Federalnej. Euforia była rok wcześniej, kiedy runął mur. Jednak upadek muru berlińskiego nie nadawał się na święto narodowe, bo 9 listopada kojarzy się z nazistowskimi pogromami w 1938 r., z monachijskim puczem Hitlera w 1923 r.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarny orzeł z siwizną"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Marcin Król: Obyśmy znów nie byli głupi

Prof. Marcin Król, historyk idei, o tym, że czeka nas koniec starego świata i nic dobrego z tego na razie nie wyjdzie.

Jacek Żakowski
01.01.2019