Świat

Parszywa czwórka

Czy Grupa Wyszehradzka jest jeszcze potrzebna

Tegoroczne spotkanie V4 w Pradze (od lewej): premier Słowacji Robert Fico, premier Ewa Kopacz, premier Czech Bohuslav Sobotka, premier Węgier Viktor Orban. Tegoroczne spotkanie V4 w Pradze (od lewej): premier Słowacji Robert Fico, premier Ewa Kopacz, premier Czech Bohuslav Sobotka, premier Węgier Viktor Orban. Radek Pietruszka / PAP
Grupę Wyszehradzką ciągle ktoś z jej uczestników zdradza i rozwiązuje. Po każdym kryzysie odradza się jednak na nowo. Teraz też ma mocny wspólny temat: niechęć do uchodźców.
Powołanie Grupy w Wyszehradzie w lutym 1991 r. Od lewej: prezydent Vaclav Havel, premier Węgier József Antall i Lech Wałęsa.Peter Antall/Wikipedia Powołanie Grupy w Wyszehradzie w lutym 1991 r. Od lewej: prezydent Vaclav Havel, premier Węgier József Antall i Lech Wałęsa.

Czesi, Polacy, Słowacy i Węgrzy znów się spotykają. Po raz drugi w ciągu kilku tygodni, tym razem nad Balatonem (8–9 października) – to będzie nadzwyczajny szczyt w sprawie migrantów. I po raz pierwszy stawi się na nim prezydent Andrzej Duda. Spotkanie odbywa się w gęstej atmosferze wzajemnych pretensji i podziałów, w czasie gdy tysiące ludzi z Bliskiego Wschodu prze do najbogatszych krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec.

Polityka 41.2015 (3030) z dnia 06.10.2015; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Parszywa czwórka"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020