Świat

Rewolucja komórkowa

Jak można walczyć z biedą za pomocą smartfonów

Dzięki zamieszczonym instrukcjom na Facebooku niektórzy uchodźcy rezygnują z usług przemytników i próbują przedostawać się do Europy samodzielnie. Dzięki zamieszczonym instrukcjom na Facebooku niektórzy uchodźcy rezygnują z usług przemytników i próbują przedostawać się do Europy samodzielnie. Krystian Maj / Forum
W Afryce i na Bliskim Wschodzie telefon komórkowy jest dziś najprostszym narzędziem w walce z biedą. I najtańszym przewodnikiem w drodze do Europy.
Jeszcze w 2002 r. tylko co dziesiąty Afrykanin używał telefonu komórkowego; w 2014 r. odsetek użytkowników telefonów komórkowych był już podobny jak w USA.Strauss/Curtis/Corbis Jeszcze w 2002 r. tylko co dziesiąty Afrykanin używał telefonu komórkowego; w 2014 r. odsetek użytkowników telefonów komórkowych był już podobny jak w USA.

Za każdym razem, kiedy docieram do nowego kraju, kupuję kartę SIM i aktywuję internet. Ściągam mapę, żeby sprawdzić, gdzie jestem – mówił reporterowi „New York Timesa” w sierpniu Osama Aljasem, 32-letni nauczyciel muzyki z Deir al-Zour. Dziennikarz spotkał tego uchodźcę z ogarniętej wojną Syrii w parku w Belgradzie. Osama ustalał trasę wędrówki do północnej Europy na mapie Google.

Smartfony i ładowarki stały się podstawowym wyposażeniem każdego uchodźcy.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja komórkowa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Bez sutanny jesteś nikim. Tak się żyje w seminarium duchownym

Rozmowa z Robertem Samborskim, autorem książki „Sakrament obłudy”, o życiu wewnętrznym seminariów duchownych.

Joanna Podgórska
19.09.2021