Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Rewolucja komórkowa

Jak można walczyć z biedą za pomocą smartfonów

Dzięki zamieszczonym instrukcjom na Facebooku niektórzy uchodźcy rezygnują z usług przemytników i próbują przedostawać się do Europy samodzielnie. Dzięki zamieszczonym instrukcjom na Facebooku niektórzy uchodźcy rezygnują z usług przemytników i próbują przedostawać się do Europy samodzielnie. Krystian Maj / Forum
W Afryce i na Bliskim Wschodzie telefon komórkowy jest dziś najprostszym narzędziem w walce z biedą. I najtańszym przewodnikiem w drodze do Europy.
Jeszcze w 2002 r. tylko co dziesiąty Afrykanin używał telefonu komórkowego; w 2014 r. odsetek użytkowników telefonów komórkowych był już podobny jak w USA.Strauss/Curtis/Corbis Jeszcze w 2002 r. tylko co dziesiąty Afrykanin używał telefonu komórkowego; w 2014 r. odsetek użytkowników telefonów komórkowych był już podobny jak w USA.

Za każdym razem, kiedy docieram do nowego kraju, kupuję kartę SIM i aktywuję internet. Ściągam mapę, żeby sprawdzić, gdzie jestem – mówił reporterowi „New York Timesa” w sierpniu Osama Aljasem, 32-letni nauczyciel muzyki z Deir al-Zour. Dziennikarz spotkał tego uchodźcę z ogarniętej wojną Syrii w parku w Belgradzie. Osama ustalał trasę wędrówki do północnej Europy na mapie Google.

Smartfony i ładowarki stały się podstawowym wyposażeniem każdego uchodźcy.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja komórkowa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >