Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Pinokio pakuje walizki

Masowi uciekinierzy z Kosowa

Narodowe akcenty w stoisku z pamiątkami dla turystów w kosowskim Ferizaj Narodowe akcenty w stoisku z pamiątkami dla turystów w kosowskim Ferizaj Tim Dirven/Panos / CZARNY KOT
Z dwumilionowego Kosowa uciekło w ciągu roku 100 tys. ludzi. Kolejni szykują się do drogi.
Pomnik Billa Clintona w PrisztinieAndrew Testa/Panos/CZARNY KOT Pomnik Billa Clintona w Prisztinie

Stworzone przez Zachód Kosowo przypomina wyrzeźbionego z drewna Pinokia. Chce się stać prawdziwym chłopcem – i nie może.

Gdy jechałem przez Kosowo w 2008 r., zaraz po ogłoszeniu przez nie niepodległości, energia aż buzowała. Porządku pilnowały międzynarodowe siły: wojskowy KFOR, policyjny UNMIK. Starego, jugosłowiańskiego Kosowa nie było widać spod nowych budynków, i nie ma w tym przesady: kraj postawiono zupełnie na nowo. Proces ten trwał od 1999 r., czyli od chwili, gdy wycofały się z Kosowa jugosłowiańskie wojska.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Świat; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Pinokio pakuje walizki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022