Świat

Męskie ofiary

Szpital Södersjukhuset w Sztokholmie Szpital Södersjukhuset w Sztokholmie Arild Vågen / Wikipedia

W Szwecji otwarto pierwsze na świecie kliniczne centrum pomocy dla mężczyzn, którzy stali się ofiarami gwałtu. W sztokholmskim szpitalu Södersjukhuset już od kilku lat działa podobna 24-godzinna placówka dla kobiet, która co roku przyjmuje od 600 do 700 pacjentek. Teraz pod ten sam adres może się zgłaszać równie wielu przedstawicieli drugiej płci: z policyjnych statystyk wynika bowiem, że w zeszłym roku ofiarami ataków seksualnych stało się aż 370 mężczyzn, chociaż eksperci szacują, że prawdziwa liczba może być nawet dwa razy wyższa, bo wielu poszkodowanych ze wstydu nigdy nie zgłasza takich przypadków.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021