Świat

Miasto wiecznie okradane

Mafia Stołeczna Wiecznego Miasta

Proces Mafii Stołecznej przed sądem w Rzymie Proces Mafii Stołecznej przed sądem w Rzymie Massimo Percossi/ANSA / Forum
Mafia to wcale nie fenomen południa Włoch. W stolicy rozpoczął się megaproces organizacji, która zarabiała na wszystkim; na uchodźcach, samotnych matkach i wywozie śmieci.
Massimo Carminati, dzisiejszy capo di tutti capi rzymskiej mafii, 1996 r. Stawał przed sądem wiele razy, ale siedział w sumie nie więcej niż rok.Medici/AP/EAST NEWS Massimo Carminati, dzisiejszy capo di tutti capi rzymskiej mafii, 1996 r. Stawał przed sądem wiele razy, ale siedział w sumie nie więcej niż rok.

Z zeznań i aktów oskarżenia wyłania się porażający rozmiar korupcji w Rzymie. I rewelacja, że mafia wcale nie jest wyłącznie zjawiskiem południa Italii, produktem tamtejszej mentalności i tradycji, które południowcy wysysają od pokoleń z mlekiem matki, a może nawet dziedziczą genetycznie. Naturalnie macki organizacji mafijnych – cosa nostra (Sycylia), ’ndrangheta (Kalabria) i camorra (Kampania) – sięgają i bogatej północy. Mafie mają tam swoich rezydentów, związki z biznesem i udziały w wielkich inwestycjach, jak choćby w mediolańskim Expo.

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasto wiecznie okradane"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021