Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Granie granicami

Historia europejskich granic toczy się dalej

Plakat propagandowy z 1951 r. o przyjaźni między PRL a NRD. Plakat propagandowy z 1951 r. o przyjaźni między PRL a NRD. Muzeum Wojska Polskiego
Powojenna granica polsko-niemiecka była uznawana trzy razy: w 1950 r. przez NRD, w 1970 r. przez „małą” Republikę Federalną i 16 listopada 1990 r. przez zjednoczone Niemcy. I nawet za tym trzecim razem budziła złe emocje.
Płot na granicy węgiersko-serbskiej wzniesiony w związku z kryzysem migracyjnym w Europie.Délmagyarország/Schmidt Andrea/Wikipedia Płot na granicy węgiersko-serbskiej wzniesiony w związku z kryzysem migracyjnym w Europie.

Słowo granica, zapisane w dokumentach krzyżackich z XIII w., to w języku niemieckim jedno z niewielu ewidentnych zapożyczeń z polskiego. Ponieważ nad dolną Wisłą nie było żadnych naturalnych grani na szczytach górskich, więc w szczerym polu trzeba się było umówić na linie graniczne ziem nadanych zakonowi. Każda była umowna i w wyniku głównie militarnej ekspansji jednej lub drugiej strony – nietrwała.

Jednak wbrew wojennej opowieści znakomitego historyka Zygmunta Wojciechowskiego o tysiącu lat zmagań polsko-niemieckich, również te umowne granice polsko-niemieckie, nieoparte na górskich szczytach i rzecznych porohach, bywały stabilne.

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Granie granicami"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022