Świat

Wysokie aspiracje

W Chinach wyżsi mają lepiej

Zróżnicowanie fizycznego wzrostu w tak olbrzymiej populacji nie jest niczym niezwykłym, ale akceptowanie dyskryminacji ze względu na wzrost to już polityka. Zróżnicowanie fizycznego wzrostu w tak olbrzymiej populacji nie jest niczym niezwykłym, ale akceptowanie dyskryminacji ze względu na wzrost to już polityka. Nir Elias/Reuters / Forum
Kapitalizm w Chinach przyniósł dobrobyt, ale też rozwarstwienie na klasy wyższe i niższe. Dosłownie, bo o przynależności do którejś z nich coraz częściej decyduje po prostu wzrost.
Czy to wzrost prezydenta Dudy (182 cm) zrobił na chińskich dziewczętach takie wrażenie?Andrzej Duada/Facebook Czy to wzrost prezydenta Dudy (182 cm) zrobił na chińskich dziewczętach takie wrażenie?

Na jednym ze zdjęć z niedawnej oficjalnej wizyty w Chinach prezydent Andrzej Duda stoi w otoczeniu czterech wyraźnie zadowolonych dziewcząt. Można niemal w ciemno zgadywać, że wrażenie zrobiła na nich nie jego funkcja polityczna, tylko to, że polski prezydent mierzy aż 182 cm. Wzrost jest bowiem w Państwie Środka najbardziej pożądaną cechą wśród mężczyzn: według Jiayuan, portalu randkowego liczącego 134 mln użytkowników, to najczęściej wyszukiwana przez kobiety cecha, w statystykach wyprzedza nawet pensję potencjalnego kandydata czy posiadanie przez niego własnego mieszkania.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Wysokie aspiracje"

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Meghan i Harry zadali cios tysiącletniej monarchii

Szacowny dom Windsorów sypie się w posadach. Ostatnie miesiące przypominają kryminał Agaty Christie „I nie było już nikogo”, bo „znikają” kolejni członkowie królewskiej rodziny.

Marek Rybarczyk
09.01.2020