Świat

Wysokie aspiracje

W Chinach wyżsi mają lepiej

Zróżnicowanie fizycznego wzrostu w tak olbrzymiej populacji nie jest niczym niezwykłym, ale akceptowanie dyskryminacji ze względu na wzrost to już polityka. Zróżnicowanie fizycznego wzrostu w tak olbrzymiej populacji nie jest niczym niezwykłym, ale akceptowanie dyskryminacji ze względu na wzrost to już polityka. Nir Elias/Reuters / Forum
Kapitalizm w Chinach przyniósł dobrobyt, ale też rozwarstwienie na klasy wyższe i niższe. Dosłownie, bo o przynależności do którejś z nich coraz częściej decyduje po prostu wzrost.
Czy to wzrost prezydenta Dudy (182 cm) zrobił na chińskich dziewczętach takie wrażenie?Andrzej Duada/Facebook Czy to wzrost prezydenta Dudy (182 cm) zrobił na chińskich dziewczętach takie wrażenie?

Na jednym ze zdjęć z niedawnej oficjalnej wizyty w Chinach prezydent Andrzej Duda stoi w otoczeniu czterech wyraźnie zadowolonych dziewcząt. Można niemal w ciemno zgadywać, że wrażenie zrobiła na nich nie jego funkcja polityczna, tylko to, że polski prezydent mierzy aż 182 cm. Wzrost jest bowiem w Państwie Środka najbardziej pożądaną cechą wśród mężczyzn: według Jiayuan, portalu randkowego liczącego 134 mln użytkowników, to najczęściej wyszukiwana przez kobiety cecha, w statystykach wyprzedza nawet pensję potencjalnego kandydata czy posiadanie przez niego własnego mieszkania.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Wysokie aspiracje"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021