Świat

14 pasażerów na metr

Podróż pociągiem – hinduski rytuał narodowy

Dojazd do New Delhi. Przepełnione pociągi to znak firmowy współczesnych Indii. Dojazd do New Delhi. Przepełnione pociągi to znak firmowy współczesnych Indii. Ahmad Masood/Reuters / Forum
Koleje Indyjskie są największym cywilnym pracodawcą świata. Utrzymują przy życiu miliony ludzi i dziesiątki zawodów, którym zagraża nowoczesność.
Pociągi pozostają jedynym środkiem transportu dowożącym ludzi do wszystkich zakątków kraju.Anindito Mukherjee/Reuters/Forum Pociągi pozostają jedynym środkiem transportu dowożącym ludzi do wszystkich zakątków kraju.

Zanim pociąg wtoczy się na jedną z tysięcy stacji rozsianych po kraju, do wagonów wskakują porterzy. Wsuwają się bezszelestnie w czerwonych kurtach i białych bawełnianych dhoti zawiniętych w kroku. Na ramionach noszą kraciaste chusty, które zwijają potem w obwarzanek na czubku głowy – jako podkładkę pod ciężar. Są chudzi i starzy, choć nie tak starzy, na jakich wyglądają – dźwiganie wyniszcza organizm. Przechodzą przez wagony, cmokając i spoglądając pytająco.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pokolenie iGen: jakie jest i co mu zagraża

Przedstawiciele młodego pokolenia iGen nie wyobrażają sobie życia bez stałego kontaktu z całym światem, który jest zamknięty w małym pudełeczku, na dodatek w kieszeni – mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog, profesor na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

Teresa Olszak
25.05.2019