Świat

Dwaj panowie A

Czy Cypr się zjednoczy

Na pierwszym planie z lewej prezydent południa Nikos Anastasiadis, z prawej prezydent północy Mustafa Akıncı. Są ziomkami z jednego pokolenia i obaj chcą tego samego. Na pierwszym planie z lewej prezydent południa Nikos Anastasiadis, z prawej prezydent północy Mustafa Akıncı. Są ziomkami z jednego pokolenia i obaj chcą tego samego. Yiannis Kourtoglou/Reuters / Forum
Cypr w końcu ma liderów, którzy mogą w nowym roku doprowadzić do zjednoczenia wyspy.

Starsi berlińczycy wiedzą, że podział miasta nastręcza masę prozaicznych kłopotów: zerwane linie komunikacyjne, brak połączeń telefonicznych. Najgorsze są jednak ścieki. Można oddzielić się murem i drutami kolczastymi, ale w sprawie kanalizacji trzeba się dogadać.

To była pierwsza sprawa, którą zajął się Mustafa Akıncı (czyt. Akyndży), gdy w 1974 r. został burmistrzem Nikozji. Kilka tygodni wcześniej na niepodległym i jeszcze zjednoczonym Cyprze wybuchła krótka wojna między paramilitarną organizacją Greków cypryjskich i desantem tureckiej armii.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Świat; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Dwaj panowie A"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007