Świat

Dwaj panowie A

Czy Cypr się zjednoczy

Na pierwszym planie z lewej prezydent południa Nikos Anastasiadis, z prawej prezydent północy Mustafa Akıncı. Są ziomkami z jednego pokolenia i obaj chcą tego samego. Na pierwszym planie z lewej prezydent południa Nikos Anastasiadis, z prawej prezydent północy Mustafa Akıncı. Są ziomkami z jednego pokolenia i obaj chcą tego samego. Yiannis Kourtoglou/Reuters / Forum
Cypr w końcu ma liderów, którzy mogą w nowym roku doprowadzić do zjednoczenia wyspy.

Starsi berlińczycy wiedzą, że podział miasta nastręcza masę prozaicznych kłopotów: zerwane linie komunikacyjne, brak połączeń telefonicznych. Najgorsze są jednak ścieki. Można oddzielić się murem i drutami kolczastymi, ale w sprawie kanalizacji trzeba się dogadać.

To była pierwsza sprawa, którą zajął się Mustafa Akıncı (czyt. Akyndży), gdy w 1974 r. został burmistrzem Nikozji. Kilka tygodni wcześniej na niepodległym i jeszcze zjednoczonym Cyprze wybuchła krótka wojna między paramilitarną organizacją Greków cypryjskich i desantem tureckiej armii.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Świat; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Dwaj panowie A"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020