Życie ekspata, czyli dokąd wyjeżdżają Europejczycy za pracą

Lepszy sort migrantów
Europę przygniata fala przybyszów, ale wzmaga się też exodus w drugą stronę. Ekspaci tworzą już piąty co do wielkości „naród” świata.
W tym roku na szczycie rankingu Expat Insider jako najlepsze miejsce do życia znalazł się Ekwador.
michaeljng/PantherMedia

W tym roku na szczycie rankingu Expat Insider jako najlepsze miejsce do życia znalazł się Ekwador.

Definicja obu określeń jest taka sama. Słowniki podają, że migrant i ekspatriant to osoba, która opuściła ojczyznę dobrowolnie lub pod przymusem w celu osiedlenia się w innym kraju tymczasowo lub na stałe. Także motywacje się zgadzają: chodzi o lepszą jakość życia, lepiej płatną pracę, edukację dzieci. Liczy się polityczna stabilność kraju docelowego, dobra opieka medyczna, perspektywy rozwoju, zasiłki, także kultura i przyroda.

W praktyce jednak słowo „migrant” opisuje kogoś, kto pochodzi spoza Europy (ewentualnie z jej rubieży), ma inny kolor skóry, często przybywa nielegalnie, obciąża system społeczny, zabiera miejsca pracy, rozprzestrzenia obce, odbierane jako niebezpieczne, zwyczaje i wierzenia. Stereotypowy migrant oznacza kłopoty. Natomiast ekspata (potoczny skrót od ekspatrianta, który wywodzi się z łacińskiego ex patria – poza ojczyzną) to termin nobilitujący, właściwie zarezerwowany dla kasty specjalistów i profesjonalistów – białoskórych Europejczyków i Amerykanów, a de facto określający coraz potężniejszą grupę migrantów ekonomicznych.

W codziennej europejskiej praktyce termin ten nie obejmuje np. chińskich menedżerów pracujących w Afryce czy Holandii, filipińskich niań opiekujących się małymi Singapurczykami, bengalskich budowlańców stawiających wieżowce w Emiratach ani nawet polskich hydraulików na Wyspach. A powinien. Niedawno protestowały przeciwko temu rozgraniczeniu takie tytuły jak „Guardian” i „Wall Street Journal”, zwracając uwagę na nieuczciwą kategoryzację, motywowaną różnicami klasowymi i rasowymi.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj