Świat

Lepszy sort migrantów

Życie ekspata, czyli dokąd wyjeżdżają Europejczycy za pracą

W tym roku na szczycie rankingu Expat Insider jako najlepsze miejsce do życia znalazł się Ekwador. W tym roku na szczycie rankingu Expat Insider jako najlepsze miejsce do życia znalazł się Ekwador. michaeljng / PantherMedia
Europę przygniata fala przybyszów, ale wzmaga się też exodus w drugą stronę. Ekspaci tworzą już piąty co do wielkości „naród” świata.
Pionierami i tradycyjnymi liderami ekspackich rankingów są Brytyjczycy.Visage/Getty Images Pionierami i tradycyjnymi liderami ekspackich rankingów są Brytyjczycy.

Definicja obu określeń jest taka sama. Słowniki podają, że migrant i ekspatriant to osoba, która opuściła ojczyznę dobrowolnie lub pod przymusem w celu osiedlenia się w innym kraju tymczasowo lub na stałe. Także motywacje się zgadzają: chodzi o lepszą jakość życia, lepiej płatną pracę, edukację dzieci. Liczy się polityczna stabilność kraju docelowego, dobra opieka medyczna, perspektywy rozwoju, zasiłki, także kultura i przyroda.

W praktyce jednak słowo „migrant” opisuje kogoś, kto pochodzi spoza Europy (ewentualnie z jej rubieży), ma inny kolor skóry, często przybywa nielegalnie, obciąża system społeczny, zabiera miejsca pracy, rozprzestrzenia obce, odbierane jako niebezpieczne, zwyczaje i wierzenia.

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Świat; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Lepszy sort migrantów"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Sławomir Mentzen – strateg Konfederatów

Czy można być liberalno-konserwatywnym nacjonalistą? Jak dotąd to się Konfederacji całkiem nieźle udaje. Choć balansująca pomiędzy władzą i opozycją formacja nadal jest zagadką.

Rafał Kalukin
02.10.2020