Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Lepszy sort migrantów

Życie ekspata, czyli dokąd wyjeżdżają Europejczycy za pracą

W tym roku na szczycie rankingu Expat Insider jako najlepsze miejsce do życia znalazł się Ekwador. W tym roku na szczycie rankingu Expat Insider jako najlepsze miejsce do życia znalazł się Ekwador. michaeljng / PantherMedia
Europę przygniata fala przybyszów, ale wzmaga się też exodus w drugą stronę. Ekspaci tworzą już piąty co do wielkości „naród” świata.
Pionierami i tradycyjnymi liderami ekspackich rankingów są Brytyjczycy.Visage/Getty Images Pionierami i tradycyjnymi liderami ekspackich rankingów są Brytyjczycy.

Definicja obu określeń jest taka sama. Słowniki podają, że migrant i ekspatriant to osoba, która opuściła ojczyznę dobrowolnie lub pod przymusem w celu osiedlenia się w innym kraju tymczasowo lub na stałe. Także motywacje się zgadzają: chodzi o lepszą jakość życia, lepiej płatną pracę, edukację dzieci. Liczy się polityczna stabilność kraju docelowego, dobra opieka medyczna, perspektywy rozwoju, zasiłki, także kultura i przyroda.

W praktyce jednak słowo „migrant” opisuje kogoś, kto pochodzi spoza Europy (ewentualnie z jej rubieży), ma inny kolor skóry, często przybywa nielegalnie, obciąża system społeczny, zabiera miejsca pracy, rozprzestrzenia obce, odbierane jako niebezpieczne, zwyczaje i wierzenia.

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Świat; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Lepszy sort migrantów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >