Świat

Trefny Towar

Jak szwedzcy kryminaliści wracają do społeczeństwa

Lennart długo nie mógł znaleźć pracy, choć jako jeden z nielicznych w Trefnym Towarze ma konkretny fach w ręku: – Zajmuję się techniką: komputery, zegarki, lampy. Ludzie dają nam jakiś zepsuty szmelc, a ja z niego cacuszko robię! Lennart długo nie mógł znaleźć pracy, choć jako jeden z nielicznych w Trefnym Towarze ma konkretny fach w ręku: – Zajmuję się techniką: komputery, zegarki, lampy. Ludzie dają nam jakiś zepsuty szmelc, a ja z niego cacuszko robię! Monika Bereżecka
Przez kilkadziesiąt lat na zmianę kradł, ćpał i odsiadywał wyroki. Ostatnie 15 jest na wolności i pomaga tym, którym państwo szwedzkie pomóc nie umie.
Curre Cederstöm idzie pod prąd, nie wierzy w szwedzką ideologię antynarkotykową: – Nie wszystkich udaje się wyrwać z nałogu. Czy to znaczy, że nie mogą godnie żyć? Jako kurator wyprowadził z przestępczości kilkunastu recydywistów.Monika Bereżecka Curre Cederstöm idzie pod prąd, nie wierzy w szwedzką ideologię antynarkotykową: – Nie wszystkich udaje się wyrwać z nałogu. Czy to znaczy, że nie mogą godnie żyć? Jako kurator wyprowadził z przestępczości kilkunastu recydywistów.

Jednych znał wcześniej, innych nie, ale tak naprawdę, to jakby ich znał. – Bo ja sam byłem tam, gdzie oni byli – Curre Cederstöm ma mocne spojrzenie i niespokojne dłonie. Bawi się paczką papierosów. W małej kanciapie powietrze jest gęste, a korkowa tablica wygląda jak patchwork, barwne ulotki radzą i przestrzegają: HIV, żółtaczka typu C, adresy poradni dla uzależnionych. Biurka nie ma, jest za to stół zarzucony papierami, wokół niego kilka osób.

Czytaj także

Kultura

Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o życiu i jazzie Krzysztofa Komedy

Poginęli i poumierali z dezynwoltury, którą powodował alkohol, ale też z pecha i bezczelności – mówi o ponurej serii zapoczątkowanej śmiercią Krzysztofa Komedy Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Jakub Knera
09.04.2019
Reklama