Świat

Satelity Putina

Prawicowym partiom w Europie coraz bliżej do Rosji

Marine Le Pen jest zwolenniczką sojuszu francusko-rosyjskiego. Moskwa, 2015 r. Marine Le Pen jest zwolenniczką sojuszu francusko-rosyjskiego. Moskwa, 2015 r. Kirill Kudryavtsev/AFP / EAST NEWS
Rosja nie musi płacić skrajnie prawicowym partiom w Europie za wyrazy sympatii. Każda z nich chętnie zbuduje małą Rosją u siebie w kraju. I to za darmo.
Francuski prawicowy Front Narodowy dostał pożyczkę od Władimira Putina. Putin w Paryżu, 2015 r.Alain Jocard/AFP/EAST NEWS Francuski prawicowy Front Narodowy dostał pożyczkę od Władimira Putina. Putin w Paryżu, 2015 r.

Kongres Stanów Zjednoczonych polecił amerykańskiemu wywiadowi weryfikację rosyjskiego wsparcia dla europejskich partii politycznych. Na liście figurować ma francuski Front Narodowy, włoska Liga Północna, węgierski Jobbik, grecki Złoty Świt i szereg innych antyestablishmentowych ugrupowań z całej Unii otwarcie sprzyjających Moskwie. Rosjan od lat podejrzewa się, że stymulują europejską ekstremę, tak z prawa, jak z lewa.

Zlecenie dla wywiadu wydano w czasie, gdy coraz bardziej zwracają uwagę niekonwencjonalne środki rosyjskiej polityki zagranicznej, którą pewnie stać na coś więcej niż zielone ludziki na Ukrainie i zbrojna działalność w Syrii.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Satelity Putina"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021