Świat

Rozum i serce Ameryki

Co wynika z prawyborów w USA

Ted Cruz, republikański zwycięzca z Iowa Ted Cruz, republikański zwycięzca z Iowa Joe Raedle / Getty Images
Po dwóch rundach prawyborów widać, że Amerykanie wciąż głosują emocjami. Jeszcze przyjdzie czas na wyrachowanie.
Demokrata Berni Sanders, depczący po piętach Hillary Clinton, wieszczy rewolucję.Mike Segar/Reuters/Forum Demokrata Berni Sanders, depczący po piętach Hillary Clinton, wieszczy rewolucję.

Trudno coś prognozować, zwłaszcza co do przyszłości – powiedzenie słynnego bejsbolisty Yogi Berra pasuje jak ulał do tegorocznych amerykańskich wyborów prezydenckich. Scena polityczna w USA zdawała się oazą stabilizacji i przewidywalności, ale to złudzenie – ostatnio gotuje się tam niemal tak samo jak w Europie.

Po pierwszych prawyborach na czele stawki znaleźli się outsiderzy zapowiadający rewolucję przeciw status quo i wojnę z kierowniczymi elitami obu stronnictw.

Polityka 7.2016 (3046) z dnia 09.02.2016; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozum i serce Ameryki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021