Unia tropi podatki największych firm świata

Korpo racje
Bruksela chce dopaść międzynarodowe koncerny, które w Europie unikają płacenia podatków. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że zapłacą jeszcze mniej.
Prezentacja iWatch, nowego produktu Apple. Nadchodzi czas sprawiedliwszych rozrachunków z koncernem?
Eric Risberg/AP/Fotolink

Prezentacja iWatch, nowego produktu Apple. Nadchodzi czas sprawiedliwszych rozrachunków z koncernem?

Unijna komisarz, Dunka Margareth Vestager chce zmusić korporacje do płacenia wyższych podatków w Europie.
Johannes Jansson/Wikipedia

Unijna komisarz, Dunka Margareth Vestager chce zmusić korporacje do płacenia wyższych podatków w Europie.

audio

AudioPolityka Łukasz Wójcik - Korpo racje

Gdy kupujecie telefon pewnej dużej korporacji międzynarodowej, lokalny dealer musi zapłacić za niego europejskiej centrali tej firmy. Część sumy dostaje też inny oddział koncernu, w którym złożone są patenty związane z telefonem. A jeszcze niewielki procent idzie na spłatę długu, który jeden oddział tej znanej korporacji zaciągnął w drugim. W sumie może się okazać, że rzeczony dealer, choć sprzedaje dziesiątki tysięcy telefonów i jest niekwestionowanym liderem rynku, ledwo balansuje swój budżet, a nawet przynosi straty. W praktyce więc nie płaci podatku dochodowego od firm w państwie, gdzie dochodzi do sprzedaży. I to państwo nie może mu nic zrobić, bo wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Producent telefonów po prostu sztucznie przenosi zyski do oddziałów w rajach podatkowych, a koszty trafiają tam, gdzie podatki są najwyższe.

Albo inny przykład. Brytyjski oddział globalnej korporacji kawiarskiej kupuje ziarna kawy od innego oddziału tej samej firmy w Szwajcarii. Za cenę, która – mówiąc oględnie – jest wygórowana. Od trzeciego oddziału tej firmy brytyjska filia kupuje z kolei prawo do korzystania z logo. Od czwartego – kawowe know-how, bo jak wiadomo sekret smaku kryje się w szczegółach. Tak jak sukces tej firmy, która w 2012 r. w Wielkiej Brytanii miała obroty o wartości 400 mln funtów i nie zapłaciła żadnego podatku CIT, bo wykazała brak dochodu.

W Europie nie na żarty zdenerwowało się już kilka rządów i Komisja Europejska. W końcu to, co legalnie uzasadnione, politycznie może być niedopuszczalne. Szczególnie teraz, gdy wszyscy zaciskają pasa. Zaczęło się w listopadzie 2014 r., gdy grupa dziennikarzy śledczych ujawniła tzw. aferę LuxLeaks. Pokazali, że ponad 300 korporacji, w tym m.in. Pepsi, Ikea, ale również państwowy kanadyjski fundusz emerytalny, zawarły z rządem Luksemburga umowy ułatwiające m.in. takie przerzucanie kosztów między oddziałami w krajach europejskich, aby łatwo optymalizować, czyli minimalizować podatki.

Od LuxLeaks fala społecznego, a co za tym idzie politycznego, oburzenia nabiera tempa. Na własną rękę śledztwa przeciwko międzynarodowym korporacjom prowadzą już m.in. Włosi i Francuzi. Paryż chce np. od Google 500 mln euro za unikanie opodatkowania, mimo że podstawy prawne takiego żądania są wątłe. Korporacje, wobec coraz gorszego klimatu, powoli miękną. Pod koniec stycznia Wielka Brytania zawarła ugodę z Google. Formalnie koncernowi z Mountain View nic nie udowodniono, ale Amerykanie zgodzili się zapłacić brytyjskiemu fiskusowi 130 mln funtów w ramach wyrównania za niedoszacowany podatek z 10 lat. Olivier Shaw z pozarządowej organizacji Tax Justice Network twierdzi, że to liczba z kosmosu, bo nie wiadomo, jak ją obliczono, i że Brytyjczykom należy się co najmniej 10 razy więcej.

Wszystko to jednak blednie wobec ofensywy Komisji Europejskiej, która pod wpływem LuxLeaks prowadzi już ponad 100 spraw w 21 krajach Unii. W październiku 2015 r. wydała ona pierwszą decyzję zmuszającą dwie korporacje – włoskiego Fiata i amerykańskiego Starbucksa – do oddania Luksemburgowi i Holandii w sumie ponad 50 mln euro. Prof. James Steward z Trinity College w Dublinie przekonuje jednak, że to dopiero rozgrzewka. – Prawdziwa bomba może wybuchnąć w ostatnich dniach lutego lub na początku marca, gdy Komisja wyda decyzję w sprawie kombinacji podatkowych, jakich w Irlandii miał się dopuścić koncern Apple. Według agencji Bloomberga może chodzić nawet o 8 mld euro.

Trik za trik

Zaniepokojony Tim Cook, dyrektor generalny Apple, był nawet w tej sprawie w Brukseli. Twierdzi, że jego firma zgodnie z prawem płaci wszystkie podatki w Europie. I ma rację, choć jak wyliczyła wspomniana już Tax Justice Network, Apple we wszystkich unijnych krajach zapłaciło CIT średnio na śmiesznym poziomie 2,2 proc. Problem Apple polega jednak na tym, że tak jak kalifornijska firma legalnie korzystała z dziur w międzynarodowym systemie podatkowym, tak samo Komisja Europejska próbuje teraz wykorzystać legalne triki prawne, by ją dopaść.

Pomysłodawcą tej ofensywy jest komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Dunka chce zmusić korporacje do płacenia w Europie wyższych podatków na podstawie unijnego zakazu państwowej pomocy dla firm. Przekonuje, że specjalne porozumienia podatkowe między rządami państw członkowskich a korporacjami stanowią de facto pomoc państwa dla tych firm, bo w ich efekcie płacą one niższe podatki. I nie chodzi tu wcale o niższe stawki CIT. Dziurą, która w tych umowach pozwala korporacjom na optymalizację podatkową, są regulacje ułatwiające przerzucanie zysków i kosztów między krajami UE – jak w przypadku Apple z Irlandii i do Irlandii. Komisja Europejska w ostatnich dniach stycznia zaprezentowała raport, z którego wynika, że unijne fiskusy co roku tracą na takich (legalnych) operacjach nawet 70 mld euro.

Międzynarodowy system podatkowy jest odklejony od współczesnych realiów, tłumaczy Gabriel Zucman, autor ubiegłorocznej książki „The Hidden Wealth of Nations” („Ukryte bogactwo narodów”). – Efekt jest taki, że 60 proc. światowego handlu to w praktyce fikcja, bo odbywa się wewnątrz korporacji, głównie z powodów podatkowych. Albo inny absurd: to Komisji Europejskiej bardziej zależy na ściganiu korporacji, która unika płacenia podatków w Irlandii, niż rządowi tego kraju.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną