Świat

Sąd ponad polityką

USA: śmierć sędziego ważniejsza niż wybory

Śmierć sędziego Scalii pogrzebała nadzieje republikanów na zablokowanie lewicowego trendu w ustawodawstwie w ostatnich latach. Śmierć sędziego Scalii pogrzebała nadzieje republikanów na zablokowanie lewicowego trendu w ustawodawstwie w ostatnich latach. Chip Somodevilla / Getty Images
Śmierć sędziego Antonina Scalii może bardziej zaważyć na Ameryce niż listopadowe wybory prezydenckie. Bez względu na to, kto je wygra.
Sędzia Scalia twardo walczył z prezydentem Obamą. To z jego powodu Amerykanie postrzegają Sąd Najwyższy jako coraz bardziej upolityczniony.United States Mission Geneva/Wikipedia Sędzia Scalia twardo walczył z prezydentem Obamą. To z jego powodu Amerykanie postrzegają Sąd Najwyższy jako coraz bardziej upolityczniony.

Antonin Scalia umarł we śnie i nic nie wskazuje, by przyczyny zgonu nie były naturalne. A mimo to teorie spiskowe na ten temat kwitną – to miara szoku w USA po nagłej śmierci sędziego Sądu Najwyższego (SN). Jej bezpośrednim skutkiem jest zburzenie chwiejnej równowagi w najwyższej instancji władzy sądowniczej, orzekającej o zgodności praw i wyroków sądów z konstytucją.

W 9-osobowym sądzie Scalia był filarem czteroosobowego bloku konserwatywnego, który w najbardziej spornych kwestiach albo brał górę za pomocą pełniącego zwykle rolę języczka u wagi sędziego Anthony’ego Kennedy’ego, albo przegrywał sprawę, gdy ten głosował razem z czteroosobowym blokiem sędziów liberalnych.

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąd ponad polityką"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wielki Janusz Gajos. Mówi, a ludzie go słuchają

Kluczowe postaci w „Klerze” i „Kamerdynerze”, do tego kilka ról w Teatrze Narodowym i kolejne filmy w przygotowaniu. Od Janusza Gajosa zależy dziś w polskiej kulturze więcej niż kiedykolwiek.

Aneta Kyzioł
25.09.2018