Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sąd ponad polityką

USA: śmierć sędziego ważniejsza niż wybory

Śmierć sędziego Scalii pogrzebała nadzieje republikanów na zablokowanie lewicowego trendu w ustawodawstwie w ostatnich latach. Śmierć sędziego Scalii pogrzebała nadzieje republikanów na zablokowanie lewicowego trendu w ustawodawstwie w ostatnich latach. Chip Somodevilla / Getty Images
Śmierć sędziego Antonina Scalii może bardziej zaważyć na Ameryce niż listopadowe wybory prezydenckie. Bez względu na to, kto je wygra.
Sędzia Scalia twardo walczył z prezydentem Obamą. To z jego powodu Amerykanie postrzegają Sąd Najwyższy jako coraz bardziej upolityczniony.United States Mission Geneva/Wikipedia Sędzia Scalia twardo walczył z prezydentem Obamą. To z jego powodu Amerykanie postrzegają Sąd Najwyższy jako coraz bardziej upolityczniony.

Antonin Scalia umarł we śnie i nic nie wskazuje, by przyczyny zgonu nie były naturalne. A mimo to teorie spiskowe na ten temat kwitną – to miara szoku w USA po nagłej śmierci sędziego Sądu Najwyższego (SN). Jej bezpośrednim skutkiem jest zburzenie chwiejnej równowagi w najwyższej instancji władzy sądowniczej, orzekającej o zgodności praw i wyroków sądów z konstytucją.

W 9-osobowym sądzie Scalia był filarem czteroosobowego bloku konserwatywnego, który w najbardziej spornych kwestiach albo brał górę za pomocą pełniącego zwykle rolę języczka u wagi sędziego Anthony’ego Kennedy’ego, albo przegrywał sprawę, gdy ten głosował razem z czteroosobowym blokiem sędziów liberalnych.

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąd ponad polityką"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >