Świat

Luter w żakiecie

Samotność Angeli Merkel

Wyznaczano nawet bliską datę upadku Angeli Merkel – jeśli 13 marca w superwyborach w trzech landach, chadecja poniesie ciężkie straty na rzecz radykałów, to los pani kanclerz może być przesądzony. Wyznaczano nawet bliską datę upadku Angeli Merkel – jeśli 13 marca w superwyborach w trzech landach, chadecja poniesie ciężkie straty na rzecz radykałów, to los pani kanclerz może być przesądzony. Sean Gallup / Getty Images
Przed Angelą Merkel pierwszy test wyborczy, odkąd otworzyła niemieckie granice dla migrantów. Ale nawet jeśli przegra, zdania nie zmieni.
Przyjazd uchodźców z granicy niemiecko-austriackiej na stację Kolonia-Bonn Port lotniczy. Wrzesień 2015 r.Raimond Spekking/Wikipedia Przyjazd uchodźców z granicy niemiecko-austriackiej na stację Kolonia-Bonn Port lotniczy. Wrzesień 2015 r.

W noworocznej ankiecie tygodnika „Die Zeit” – Niemcy w 2036 r. – pewna szwajcarska reżyserka-dokumentalistka wyobrażała sobie, że kiedyś nakręci film o Angeli Merkel – „matce Europy”: po 30 latach jej kanclerstwa Unia Europejska będzie już poszerzona o Rosję wyzwoloną od putinizmu i uwolniona od energii opartej na ropie naftowej. Ale zarazem artystka przyznała, że „będzie to film o końcu polityki w Europie”.

Polityka 11.2016 (3050) z dnia 08.03.2016; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Luter w żakiecie"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019