Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Prawybory w USA: Ted Cruz goni Donalda Trumpa

PROGage Skidmore / Flickr CC by 2.0
Konserwatywny senator z Texasu wygrał w dwóch kolejnych stanach, znacznie zmniejszając przewagę Trumpa. Czy zbliża się moment przełomowy w kampanii republikanów?

„Dzisiaj był wielki dzień” podsumował swoje sobotnie wyniki Ted Cruz, konserwatywny senator z Teksasu, wcześniej marginalizowany w kampanii ze względu na radykalne poglądy. Cruz zdecydowanie zwyciężył w dwóch z czterech stanów, w których głosowali republikanie, czyli Kansas i Maine, dzięki czemu ma już 295 głosów delegatów. Trump zaś 378.

Dla demokratów wyniki supersoboty nie były tak zaskakujące, mimo że w dwóch z trzech stanów, w których głosowali demokraci, wygrał Bernie Sanders. Zwycięstwo Hillary Clinton w Luizjanie (decydujące są w tym stanie głosy czarnoskórej społeczności) było znaczne: była pierwsza dama zdobyła 71 proc. głosów.

W rozkładzie liczby delegatów Hillary Clinton powiększyła swoją przewagę nad senatorem z Vermont (ma ich 1121; Sanders jedynie 479). Należy też pamiętać, że byłą pierwszą damę zamierza też wesprzeć partyjny establishment, czyli superdelegaci. Większość, czyli 457 osób, zadeklarowała już, że poprze Clinton. Sandersa zaledwie 22.

Głosowanie w kolejnych stanach już 6 marca. Swoich kandydatów wybiorą Maine (Partia Demokratyczna) i Puerto Rico (Partia Republikańska).

(powiększ mapę i kliknij na wybrany stan, żeby poznać szczegółowe wyniki)

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną