Świat

Magazyn dusz

Grecja na krawędzi kolejnego kryzysu

Otwórzcie granicę! Chcemy przejść! – demonstracja uchodźców przy przejściu grecko-macedońskim Otwórzcie granicę! Chcemy przejść! – demonstracja uchodźców przy przejściu grecko-macedońskim Yannis Behrakis/Reuters / Forum
Grecji grozi kumulacja. Już ledwo radzi sobie z migrantami, którzy tam ugrzęźli, bo kraje bałkańskie zamknęły granice. A na dodatek w każdej chwili może powrócić kryzys finansowy.
Uchodźcy koczujący koło greckiego miasta Idomeni w pobliżu przejścia granicznego z MacedoniąOgnen Teofilovski/Reuters/Forum Uchodźcy koczujący koło greckiego miasta Idomeni w pobliżu przejścia granicznego z Macedonią

Maleńką wioskę Athira niedaleko Salonik zamieszkują w większości rolnicy, którzy w styczniu i lutym – razem z tysiącami innych – blokowali ciągnikami przejścia graniczne i główne drogi w kraju. Protestowali w ten sposób przeciwko planom podniesienia podatków i obniżenia emerytur. Zjechali do domów dopiero, gdy rząd obiecał im rozłożenie w czasie bolesnych reform. Ich spokój nie trwał jednak długo.

Już na początku marca dostali zaproszenie na wieczorne spotkanie od lokalnych władz.

Polityka 12.2016 (3051) z dnia 15.03.2016; Świat; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Magazyn dusz"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacy są nowi bohaterowie dziecięcej wyobraźni

Prof. Małgorzata Bogunia-Borowska, socjolog kultury, mówi o tym, jacy bohaterowie zamieszkują dziś dziecięcą wyobraźnię i jakie mają zadania do wykonania.

Ewa Wilk
10.12.2019