Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Co by zrobił dziadek Chomeini?

Wnuki irańskiego przywódcy sprawiają kłopoty

Hasan, wnuk ajatollaha Chomeiniego, przemawia na tle portretu dziadka. Hasan, wnuk ajatollaha Chomeiniego, przemawia na tle portretu dziadka. Liang Youchang/Xinhua / EAST NEWS
Słynny przywódca irańskiej rewolucji islamskiej doczekał się 15 wnucząt. Sprawiają one coraz więcej kłopotów irańskim władzom.
Wnuczka Chomeiniego Zahra EszragiScott Peterson/Getty Images Wnuczka Chomeiniego Zahra Eszragi

Hasan z wyglądu nie przypomina dziadka. W każdym razie na pewno nie ogranicza się do owoców, jogurtu i ryżu, jak słynny ajatollah. Słabo mu też idzie hodowanie rudej brody. I te brwi – u dziadka gęste i czarne, były znakiem rozpoznawczym, trochę jak wąsik Hitlera. U Hasana przerzedzone i zaokrąglone, są raczej świadectwem łagodnej natury i umiarkowania.

Hasan ma 43 lata i jest średniej rangi szyickim duchownym – biskupem, zakładając, że ajatollah to odpowiednik kardynała.

Polityka 13.2016 (3052) z dnia 22.03.2016; Świat; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Co by zrobił dziadek Chomeini?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022