Świat

Co wiemy o zamachowcach z Brukseli?

. . mat. pr.
Nie potwierdziły się informacje belgijskiego dziennika „DH”, że jeden z zamachowców Nadżim Laachraoui został zatrzymany w środę przed południem w Anderlechcie, kilka kilometrów od Brukseli. Mężczyzna wciąż jest poszukiwany.
.mat. pr. .

24-letni (lub 25-letni, jak podają niektóre źródła) Nadżim Laachraoui został uchwycony przez lotniskowe kamery – był ubrany w białą kurtkę i ciemny kapelusz. Prawdopodobnie uciekł z lotniska, kiedy jego ładunki nie eksplodowały.

Mężczyzna – podejrzewany o związki z paryskimi zamachami – od kilku miesięcy był poszukiwany listem gończym, wystawionym przez belgijskie służby. Laachraoui w 2013 roku miał wyjechać do Syrii. Posługiwał się wówczas przydomkiem Sufian Kajal, co zostało odnotowane, gdy podróżując razem z Abdeslamem, został zatrzymany na granicy Węgier i Austrii. Francuskie służby uważają, że był również zamieszany w przeprowadzony przed siedmioma laty zamach terrorystyczny w Egipcie.

„Guardian” powołując się na flamandzkojęzycznego dziennikarza Michael Sephilha podał, że mężczyzna został aresztowany w jednej z pizzeri. Informacje te nie potwierdziły się.

Jak podaje „Guardian”, jego DNA znaleziono w mieszkaniu w Namur, które wynajął pod fałszywym nazwiskiem i w którym przebywali zamachowcy w Auvelais. Ślady prowadzące do tego mężczyzny zostały również znalezione w kryjówce w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek. W mieszkaniu odszukano materiały wybuchowe naszpikowane gwoździami i chemikaliami oraz flagi tzw. Państwa Islamskiego.

Na trop tej kryjówki miał naprowadzić policję taksówkarz, który wiózł trzech podejrzanych zamachowców z mieszkania na lotnisko. Kierowca zapamiętał, że mężczyźni mieli tak dużo bagażu, że nie zmieścił się on w całości do samochodu. Domniemani zamachowcy nie pozwolili kierowcy pomóc w wypakowywaniu bagażu z samochodu.

Dwaj pozostali domniemani zamachowcy zarejestrowani przez kamery na lotnisku Zaventem zostali zidentyfikowani jako bracia 27-letni Chalid i 30-letni Ibrahim el-Bakraoui. Podejrzani są znani belgijskiej policji, prawdopodobnie powiązani również z listopadowymi zamachami w Paryżu.

Bracia el-Bakraoui

Mężczyźni zwrócili uwagę śledczych, którzy przeglądali nagrania z kamer zainstalowanych na lotnisku. Na lewych dłoniach nosili czarne skórzane rękawiczki, tak najprawdopodobniej wnieśli detonatory.

Chalida (obywateli Belgii i Bahamów) w 2010 r. skazano za strzelanie do policjantów z kałasznikowa. W ubiegłym roku zaocznie skazano go ponownie na 9 lat więzienia za zranienie funkcjonariusza w czasie napadu w Brukseli. Wystawiono za nim list gończy, był poszukiwany przez Interpol za terroryzm. To on – zdaniem prokuratora Frederica van Leeuwa – miał wysadzić się w powietrze w brukselskim metrze.

Ibrahima w 2011 r. skazano na 5 lat za kradzież samochodu. Prokuratura potwierdziła, że to Ibrahim przeprowadził pierwszą eksplozję na lotnisku Zaventem. W przeszukanym mieszkaniu w Schaerbeek policja znalazła laptop, a w nim notatkę, w której Ibrahim napisał, że jest ścigany przez policję i nie chce skończyć w celi.

Chalid miał wynająć mieszkanie w Forest, południowo-zachodniej dzielnicy Brukseli, do którego w ubiegły wtorek weszła belgijska policja i gdzie natrafiono na odciski palców Salaha Abdeslama – głównego podejrzanego o organizację paryskich zamachów. W mieszkaniu znaleziono również broń i flagę tzw. Państwa Islamskiego. Podczas policyjnego nalotu zginął Algierczyk Mohamed Belkaïd.

Jeden z braci el-Bakraoui miał też wynająć mieszkanie kryjówkę w belgijskim Charleroi dla paryskich zamachowców – dwaj z nich, szef grupy Abdelhamid Abaaoud oraz Bilal Hadfi, który później wysadził się w powietrze przy Stade de France, mieli się tam spotkać przed listopadowymi atakami.

Jeden z braci miał również dostarczyć broń i amunicję dla paryskich zamachowców.

W większości to wciąż nieoficjalne dane. We wtorkowych zamachach w wyniku dwóch wybuchów na lotnisku zginęło co najmniej 11 osób, a 92 zostały ranne. Trzecia bomba, która eksplodowała w metrze w okolicach siedzib europejskich instytucji, zabiła 20 osób i raniła 130.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną