Świat

Pierwsza pomyłka wróża

Donald Trump zaskoczył geniusza statystyki

Nate Silver Nate Silver David E. Klutho/Sports Illustrated / Getty Images
Wydawało się, że najsłynniejszy statystyk świata Nate Silver policzył już wszystko i jest w stanie przewidzieć wynik każdych wyborów. Aż nadszedł Trump.
„Trump. Uczyń Amerykę znów wielką!”Marc Nozell/Wikipedia „Trump. Uczyń Amerykę znów wielką!”

Mimo że na lipcowej konwencji republikanów jeszcze wszystko może się zdarzyć, to część amerykańskich komentatorów politycznych już ogłosiła Donalda Trumpa zwycięzcą prawyborów. Jednocześnie niemal wszyscy wskazują na ich największego przegranego: to Nate Silver, który przez długie miesiące konsekwentnie powtarzał, że kontrowersyjny milioner celebryta ma większe szanse zagrać w NBA, niż zostać oficjalnym kandydatem republikanów na prezydenta USA. Teraz publicyści i zawodowi telewizyjni objaśniacze rzeczywistości złośliwie każą mu przyznać, że jego przewidywania są nic niewarte.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwsza pomyłka wróża"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021