Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

„Człowiek w kapeluszu” aresztowany. Przyznał, że to jego nagrały kamery

. . mat. pr.
Aresztowany w piątek w Belgii Mohamed Abrini przyznał, że to jego nagrały kamery na lotnisku w Brukseli tuż przed zamachami 22 marca.

W piątek w Belgii doszło do serii zatrzymań, a w sobotę prokuratura poinformowała, że czterem mężczyznom, m.in Abriniemu, postawiono zarzuty udziału w organizacji terrorystycznej. Dwie inne osoby zostały zwolnione po przesłuchaniu.

Mohamed Abrini sam przyznał, że to on jest „człowiekiem w kapeluszu”, którego nagrały kamery na lotnisku Zaventem, idącego obok dwóch innych zamachowców. Na zdjęciu to mężczyzna z prawej strony, w białej kurtce, prowadzący wózek z bagażami, wśród których ukryta była bomba. Abrini ładunku, z wciąż niejasnych powodów, nie zdetonował i uciekł z lotniska.

Co wiemy o Abrinim? Ma 31-lat, belgijskie i marokańskie obywatelstwo. Na dwa dni przed atakiem w Brukseli miał zostać nagrany przez kamery wraz z siedzącym obok niego w samochodzie Renault Clio Salahem Abdeslamem, jednym z organizatorów paryskich zamachów i przyjacielem z dzieciństwa Abriniego.

Mężczyzna 13 listopada zeszłego roku miał być w Paryżu i wrócić do Belgii rano tego dnia (do zamachów doszło wieczorem). Od tego czasu był poszukiwany. Brat Abriniego miał zginąć w Syrii w 2014 r., walcząc u boku tzw. Państwa Islamskiego, a sam Mohamed miał przebywać w tym kraju latem zeszłego roku.

W serii zamachów 22 marca zginęły 32 osoby, ponad 300 zostało rannych, w tym wiele bardzo ciężko. Dwaj terroryści wysadzili się na lotnisku, jeden w metrze. W paryskich zamachach w nocy z 13 na 14 listopada udział brało siedmiu zamachowców, zginęło 130 osób, prawie 400 zostało rannych. Odpowiedzialność za oba zamachy wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie.

Abdeslama aresztowano w Brukseli cztery dni przed zamachami w tym mieście. W tej chwili oczekuje na ekstradycję do Francji.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną