Świat

Xi cofa zegary

Chiński prezydent Xi Jinping: nowe wcielenie Mao

„Wujek Xi” dobrze wyczuwa struny w narodowej chińskiej duszy. „Wujek Xi” dobrze wyczuwa struny w narodowej chińskiej duszy. Senado Federal / Wikipedia
Prezydent Xi Jinping miał być chińskim Gorbaczowem, a staje się nowym wcieleniem Mao.
Prezydent Xi Jinping wjeżdża na przegląd wojsk z okazji 70. rocznicy zwycięstwa Chin w wojnie z Japonią. Uroczystościom patronuje gigantyczny portret Mao Zedonga.Zhang Jun/Xinhua Press/Corbis Prezydent Xi Jinping wjeżdża na przegląd wojsk z okazji 70. rocznicy zwycięstwa Chin w wojnie z Japonią. Uroczystościom patronuje gigantyczny portret Mao Zedonga.

Pracoholik. Nie opuszcza biura do późna w nocy i rzadko ogląda swoją o 10 lat młodszą żonę. Szef Partii, a zarazem prezydent Chińskiej Republiki Ludowej. Jest u steru zaledwie od trzech lat, mimo to posiadł władzę niemal absolutną, nawet jak na chińskie warunki. Jest „trzonem” partii, głową państwa i dowódcą sił zbrojnych. Kontroluje tajną policję i komisje decydujące, kto trafi na nocne przesłuchanie i wyląduje na pokazowym procesie.

Polityka 17.2016 (3056) z dnia 19.04.2016; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Xi cofa zegary"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Dlaczego niektórzy są bardziej kochliwi?

Co sprawia, że jedni zakochują się łatwiej niż inni, i dlaczego niektórzy mają w miłości szczęście, a inni nie.

Magdalena Kaczmarek
09.02.2016