Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Co mogą zmienić 4 minuty? Ten niezwykły eksperyment dowodzi, że wiele

. . Youtube
Eksperyment dowiódł przede wszystkim, że granice istnieją między państwami a nie między ludźmi.

20 lat temu psycholog Arthur Aron odkrył, że 4 minuty patrzenia sobie w oczy potrafią zbliżyć do siebie ludzi. A co by się stało, gdybyśmy zatrzymali się na chwilę i spojrzeli na tych, z którymi na co dzień pozornie wszystko nas dzieli? – pyta Amnesty International. Ta międzynarodowa organizacja zajmująca się prawami człowieka na świecie zrealizowała projekt oparty na niezwykłym filmowym eksperymencie.

Pomysł jego przeprowadzenia i nakręcenia filmu narodził się w Polsce. Akcję zrealizowano w Berlinie, niedaleko Checkpoint Charlie, trwała dwa dni. Wzięli w niej udział z jednej strony uchodźcy, którzy nie mieszkali w Europie dłużej niż rok (głównie z Syrii), z drugiej – Europejczycy: między innymi Polacy, Włosi, Niemcy, Belgowie, zwykli ludzie.

Sytuacje nie były reżyserowane, kluczem stały się naturalne, spontaniczne reakcje. Siedzący naprzeciw siebie ludzie nie znali się wcześniej i podczas eksperymentu zobaczyli się po raz pierwszy.

Mówiąc o problemie uchodźców, ale nie tylko ich, używa się odhumanizowanego języka, który tragedię sprowadza do liczb. Przecież cierpią konkretni ludzie, którzy – tak jak my – mają rodziny, bliskich, przyjaciół; swoje historie, marzenia, cele… Dopiero kiedy siadasz naprzeciwko drugiej osoby i spoglądasz jej w oczy, przestajesz widzieć anonimowego uchodźcę, jednego z migrantów, a zauważasz człowieka. Postanowiliśmy przeprowadzić prosty eksperyment, podczas którego uchodźcy (głównie z Syrii) oraz Europejczycy usiedli naprzeciw siebie i spojrzeli sobie w oczy. Nagraliśmy to spotkanie, a krótki film mówi sam za siebie – uważa Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Czy rzeczywiście? Oceńcie we własnym sumieniu:

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną