Miasta zasnute smogiem. Nie tylko w Polsce

Gaz na ulicach
Oddech albo zdrowie – wybór należy już do połowy ludzkości, codziennie zaciągającej się smogiem. I nawet wyprowadzka na wieś tu nie pomoże.
Smog nad Mexico City
Ronaldo Schemidt/AFP/EAST NEWS

Smog nad Mexico City

Smog nad Rybnikiem
Dominik Gajda/Reporter

Smog nad Rybnikiem

Smog nad Krakowem
Wojciech Stróżyk/KFP

Smog nad Krakowem

[Artykuł został opublikowany w POLITYCE w maju 2016 r.]

Polskie miasta są najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej, alarmuje WHO, Światowa Organizacja Zdrowia. Żywiec na niechlubnym miejscu pierwszym, tuż za nim Pszczyna, nieco dalej Rybnik, Wodzisław Śląski – 33 polskie miejscowości znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce Unii! Winne są najczęściej wyziewy z małych domowych pieców, w których obok marnej jakości węgla pali się wszystko, co jest pod ręką. Z tego samego raportu wynika, że na całym świecie powietrzem przekraczającym normy WHO oddycha 80 proc. mieszkańców miast, które rzecz badają.

Naukowcy z uniwersytetu Yale przyjrzeli się także tym miejscom, gdzie badań się nie prowadzi. Opracowują instrument, który nazwali wskaźnikiem wpływu na środowisko. Mierzą nim piętno odciskane przez cywilizację na naszym zdrowiu i na planecie. Wnioski są takie, że już ponad 3,5 mld ludzi oddycha koktajlem niebezpiecznym dla zdrowia, a fatalna jakość powietrza przyczyniła się w 2013 r. do 5,5 mln zgonów, 10 proc. z odnotowanych wtedy na świecie.

Trend jest wznoszący i nie widać, by miał opadać. W XX w. trujące wyziewy zabiły 116 mln osób, więcej niż narkotyki i tytoń, które uśmierciły w sumie 115 mln osób, albo niewiele mniej niż wszystkie XX-wieczne wojny ze 131 mln ofiar. Alastair Lewis, profesor chemii atmosfery z uniwersytetu w Yorku, głosi tezę, że w XXI w. to zanieczyszczenia atmosferyczne staną się największym mordercą. Zawsze może dojść do wielkiej katastrofy naturalnej lub konfliktu atomowego, ale wśród plag dających się dziś przewidzieć mniej śmiercionośne od złego powietrza mają być nawet palenie papierosów, otyłość, niedożywienie i powstrzymywanie się od aktywności fizycznej.

Co wisi w powietrzu

Zainteresowanie czystością powietrza przychodzi falami. Pliniusz Starszy dociekał, czy brudne powietrze wpływa niekorzystnie na jakość piwa i wina. Później w Europie zajmowano się głównie powietrzem mającym nieść trzebiące miliony epidemie. Teraz na tapecie, już globalnej, jest smog, morowe powietrze naszych czasów. Ten problem dotyczy społeczeństw zamożnych, biednych i dopiero goniących za dobrobytem, od Ameryki po Oceanię. I choć znane są źródła smogu – głównymi winowajcami jest spalanie węgla i spaliny samochodowe – to pod każdą szerokością geograficzną próby ograniczenia jego skutków idą podobnie opornie.

Mexico City, niegdyś dumne z kryształowej przejrzystości, krztusi się smogiem najgorszym od dekady i zaostrza obowiązujące od 1989 r. restrykcje dla prywatnych aut. Zakaz jazdy nie obowiązuje w niedzielę, a o tym, czy auto przestoi w dni powszednie i w sobotę, decyduje numer tablicy rejestracyjnej. Po to rozwiązanie sięgają Mediolan i Rzym. Paryskie Pola Elizejskie na jeden dzień w miesiącu zostaną zamienione na deptak itd.

Europejskie problemy wciąż nie robią jednak większego wrażenia w porównaniu z chińskimi. Partia komunistyczna zablokowała internautom dostęp do filmu dokumentalnego „Pod kopułą”. Za własne pieniądze nakręciła go Chai Jing, reporterka i gwiazda telewizji. Chai zbudowała karierę, zajmując się epidemią SARS i niedolą ocalonych z trzęsienia ziemi w Syczuanie. Wie, jak zaintrygować rodaków czymś, czego podobno nie było.

Oficjalnie jeszcze do niedawna widoczność w Pekinie i w innych chińskich miastach była ograniczana po prostu przez mgłę. Winę za szarobury całun paraliżujący stolicę zrzucano na pogodę, inwersję temperatury albo piasek niesiony wiatrem z pustyni Gobi. Mimo że mieszkańcy dostrzegali, że okresowe wyłączenie podpekińskich fabryk – z okazji zjazdów partii, defilad czy zawodów sportowych – przywraca niebu naturalny błękit.

W Pekinie za najbardziej wiarygodne uchodzą wskazania zanieczyszczenia powietrza podawane przez ambasadę USA na jej stronie internetowej. Obiektem takich pomiarów jest pył zawieszony. Składa się z tzw. PM 2,5, cząstek o rozmiarze maksymalnie do 2,5 mikrometra. Są tak małe, że z łatwością pokonują systemy obronne płuc i przedostają się dalej do organizmu. Ludzkie oko zauważa obiekty 20-krotnie większe. Gdy cząstek jest wiele, uwidaczniają się w formie przysłaniającej wszystko, niszczącej zdrowie mgły. Raport, w którym tak fatalnie wypadły polskie miasta, to właśnie zestawienie średnich poziomów PM 2,5 w ciągu roku.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną