Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zobacz, ile osób zginęło na śródziemnomorskich szlakach w drodze do Europy [MAPA INTERAKTYWNA]

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w ciągu ostatnich kilku dni około 700 osób zginęło na Morzu Śródziemnym, próbując dostać się do Europy.
.Kripos_NCIS/Flickr CC by 2.0.

To zaledwie przybliżone dane, nie wiadomo, ile dokładnie osób zginęło. Wiadomo jednak, że było wśród nich co najmniej 40 dzieci. Ta tragiczna seria rozpoczęła się tydzień temu w środę, kiedy na południe od Włoch zatonęła łódź ze 100 osobami na pokładzie. Wszystkie uznano za zaginione.

W czwartek z portu w Libii w kierunku Europy wypłynęła łódź bez silnika, którą holowała inna jednostka przemytników. W kolejnej tragedii zginęło 550 osób z 670 znajdujących się na łodzi. W piątek na Morzu Śródziemnym zginęło co najmniej 45 osób, uratowano 135.

Wraz z pogłębianiem się kryzysów w Syrii i w Afryce rośnie liczba uchodźców, którzy chcą dotrzeć do Europy. Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od 2014 r. do dziś na trzech głównych szlakach wiodących do Europy zginęło prawie 9,5 tys. osób. W 2014 r. na Morzu Śródziemnym utonęło 3279 osób, w 2015 r. 3770, a tylko w tym roku już 2443 osoby.

Uchodźcy płyną do Europy trzema głównymi szlakami: zachodni wiedzie z Północnej Afryki (Maroko, Algieria) do wybrzeży Hiszpanii, centralny prowadzi z Libii do wybrzeży Włoch (celem jest wyspa Lampedusa), zaś wschodni z Turcji w kierunku greckich wysp.

Zobacz, jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się tragiczne statystyki:

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną