Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Na pustym baku

Dyktator z Azerbejdżanu urządza wyścigi Formuły 1

Tędy 19 czerwca pomkną bolidy. Tędy 19 czerwca pomkną bolidy. Resul Rehimov/Anadolu Agency / Getty Images
W smucie taniej ropy petrodyktator daje Azerbejdżanowi zawody Formuły 1. Ale na torze dobrze widać, że każda prosta kiedyś się skończy.
Ilham Alijew rządząc niepodzielnie krajem od początku lat 90., stara się budować wrażenie, że stoi na czele nadkaspijskiego odpowiednika emiratów znad Zatoki Perskiej.Rainer Jensen/DPA/Forum Ilham Alijew rządząc niepodzielnie krajem od początku lat 90., stara się budować wrażenie, że stoi na czele nadkaspijskiego odpowiednika emiratów znad Zatoki Perskiej.

Azerbejdżan czekają wzniosłe chwile, najpiękniejsze w tym roku. Cały świat usiądzie 19 czerwca przed telewizorami, by razem z kierowcami Formuły 1 przez dwie godziny śmigać ulicami Baku.

Start i meta pod monumentalnym dawnym Domem Sowietów, dziś siedzibą kilku ministerstw. Dalej kręty objazd wokół starego miasta z zabytkami z listy UNESCO i gaz do dechy po długiej prostej przy przejeździe przez salon całego państwa, nadmorski prospekt Nafciarzy, gdzie eleganckie secesyjne kamienice sąsiadują ze współczesnymi szklanymi domami.

Polityka 25.2016 (3064) z dnia 14.06.2016; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Na pustym baku"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022