Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Polka śmiertelną ofiarą ataku w Niemczech. Sprawca, 21-letni uchodźca, został zatrzymany

Bild / Twitter
Niemiecka policja potwierdziła polskiemu MSZ, że ofiarą ataku w Reutlingen była obywatelka polska. Mężczyzna uzbrojony maczetę zabił kobietę i ranił dwie kolejne osoby.

Według niemieckiego dziennika „Bild” napastnik pokłócił się z kobietą, pracownicą lokalu z kebabami, i zadał jej kilka śmiertelnych ciosów. Później zranił jeszcze dwoje ludzi, kobietę i mężczyznę. Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 16 w centrum Reutlingen w okolicach centralnego dworca autobusowego. Według dziennika kobieta była w ciąży.

Policja twierdzi, że nic nie wskazuje na to, by był to zamach terrorystyczny. Podano, że napastnikiem był znany policji uchodźca syryjski, przyjechał do Niemiec pół roku temu z Aleppo. Rzecznik policji ujawnił, że sprawca wystąpił w Niemczech o azyl. W przeszłości miał być już zamieszany w zdarzenie, w którym inni ludzie odnieśli obrażenia.

Dziennik „Bild” jako pierwszy poinformował o zajściu. Napisał, że kiedy doszło do napaści, ludzie w panice zaczęli uciekać. Dziennikarze cytują świadka, który powiedział, że „sprawca był całkiem oszalały” i że „nawet gonił z maczetą policyjny radiowóz”. Ludzie uciekali przed sprawcą, zabarykadowali się w pobliskich sklepach i restauracjach.

„Bild” zamieścił zdjęcie leżącego na chodniku mężczyzny, przy którym stoi dwóch policjantów. Na zdjęciu widać też jeszcze jednego funkcjonariusza, a obok niego maczetę. Do pomocy świadkom zdarzenia włączył się kryzysowy zespół psychologów.

Do zajścia w Reutlingen doszło dwa dni po strzelaninie w Monachium. W piątek wieczorem 18-letni szaleniec zastrzelił dziewięć osób, a później popełnił samobójstwo.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną