Świat

Igrzyska coraz bardziej letnie

Olimpiada już nie cieszy jak kiedyś

Scena z otwarcia igrzysk w Rio de Janeiro. Scena z otwarcia igrzysk w Rio de Janeiro. Lucy Nicholson/Reuters / Forum
Piękne, choć krótsze i oszczędne, otwarcie olimpiady w Rio de Janeiro oraz emocje towarzyszące sportowym wyczynom nie zmienią narastającego uczucia znużenia. Igrzyska olimpijskie coraz mniej dają się lubić.
Rafał Majka zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Jeśli polskich medali będzie więcej, to nasze nastroje wokół Rio się poprawią.Alexander Hassenstein/Getty Images Rafał Majka zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Jeśli polskich medali będzie więcej, to nasze nastroje wokół Rio się poprawią.

Kiedyś na czas starożytnych igrzysk zawieszano broń, a teraz zawiesza się problemy spalające ruch olimpijski od wewnątrz. Już na pierwszej konferencji prasowej w Rio de Janeiro szef MKOl Thomas Bach dał do zrozumienia, że drążenie tematu systemowego dopingu rosyjskich sportowców mija się z celem, gdyż rana jeszcze się nie zagoiła, a czas na konstruktywną dyskusję przyjdzie dopiero po wygaszeniu znicza nad Maracaną. Zapędy spragnionych oczyszczenia klimatu ostudzono na dobre, odwołując w Rio konferencję prasową przedstawicieli Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oraz podając do wiadomości, że nazwiska 45 olimpijczyków z Londynu i Pekinu, przyłapanych na dopingu po ponownym przebadaniu pobranych od nich na tamtych igrzyskach próbek, zostaną ogłoszone, ale w swoim czasie. Na pewno nie teraz, żeby nie zepsuć święta w Rio.

Wykluczenie Rosjan

Jak na organizację mieniącą się profesjonalną korporacją MKOl znów się nie popisał, bo jego reakcja na dopingowy kryzys tylko spotęgowała chaos. Decyzja o wykluczeniu Rosjan mających na sumieniu wpadki – choćby karę za nie już wcześniej odbyli – jest kuriozalna i na pewno spowoduje lawinę pozwów, bo ignoruje fundamentalną zasadę niekarania dwa razy za ten sam czyn. Nie wspominając o tym, że nie ma nic wspólnego z równością i sprawiedliwością, ponieważ inni sportowcy, którzy wcześniej odcierpieli zawieszenie za niedozwolone wspomaganie, jak np. amerykańscy czy jamajscy sprinterzy, w Rio wystartują.

Polityka 33.2016 (3072) z dnia 09.08.2016; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Igrzyska coraz bardziej letnie"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021