Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Igrzyska coraz bardziej letnie

Olimpiada już nie cieszy jak kiedyś

Scena z otwarcia igrzysk w Rio de Janeiro. Scena z otwarcia igrzysk w Rio de Janeiro. Lucy Nicholson/Reuters / Forum
Piękne, choć krótsze i oszczędne, otwarcie olimpiady w Rio de Janeiro oraz emocje towarzyszące sportowym wyczynom nie zmienią narastającego uczucia znużenia. Igrzyska olimpijskie coraz mniej dają się lubić.
Rafał Majka zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Jeśli polskich medali będzie więcej, to nasze nastroje wokół Rio się poprawią.Alexander Hassenstein/Getty Images Rafał Majka zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Jeśli polskich medali będzie więcej, to nasze nastroje wokół Rio się poprawią.

Kiedyś na czas starożytnych igrzysk zawieszano broń, a teraz zawiesza się problemy spalające ruch olimpijski od wewnątrz. Już na pierwszej konferencji prasowej w Rio de Janeiro szef MKOl Thomas Bach dał do zrozumienia, że drążenie tematu systemowego dopingu rosyjskich sportowców mija się z celem, gdyż rana jeszcze się nie zagoiła, a czas na konstruktywną dyskusję przyjdzie dopiero po wygaszeniu znicza nad Maracaną. Zapędy spragnionych oczyszczenia klimatu ostudzono na dobre, odwołując w Rio konferencję prasową przedstawicieli Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oraz podając do wiadomości, że nazwiska 45 olimpijczyków z Londynu i Pekinu, przyłapanych na dopingu po ponownym przebadaniu pobranych od nich na tamtych igrzyskach próbek, zostaną ogłoszone, ale w swoim czasie. Na pewno nie teraz, żeby nie zepsuć święta w Rio.

Wykluczenie Rosjan

Jak na organizację mieniącą się profesjonalną korporacją MKOl znów się nie popisał, bo jego reakcja na dopingowy kryzys tylko spotęgowała chaos. Decyzja o wykluczeniu Rosjan mających na sumieniu wpadki – choćby karę za nie już wcześniej odbyli – jest kuriozalna i na pewno spowoduje lawinę pozwów, bo ignoruje fundamentalną zasadę niekarania dwa razy za ten sam czyn. Nie wspominając o tym, że nie ma nic wspólnego z równością i sprawiedliwością, ponieważ inni sportowcy, którzy wcześniej odcierpieli zawieszenie za niedozwolone wspomaganie, jak np. amerykańscy czy jamajscy sprinterzy, w Rio wystartują.

Polityka 33.2016 (3072) z dnia 09.08.2016; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Igrzyska coraz bardziej letnie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022