Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kolejne afery w kampanii. Trump po prostu chce być Trumpem

iprimages / Flickr CC by SA
Sztabowcy Trumpa nalegali, by zaczął być bardziej „prezydencki”, a mniej konfrontacyjny. Czyli żeby przestał być sobą. Ale kandydat tych rad raczej nie posłucha.

Donald Trump kolejny raz przetasował sztab wyborczy. Dołączyli Stephen Bannon i Jill Stein. To barwne postaci. Bannon, szef konserwatywnego portalu Breitbart News, chłosta waszyngtońskie elity polityczne. Stein komentuje politykę w głównych mediach amerykańskich i kieruje sondażownią pracującą na potrzeby Partii Republikańskiej. Oboje znani są z tego, że zachęcają Trumpa, aby był sobą, a Trumpowi w to graj, bo jego żywiołem jest wiecowanie bez kartki czy telepromptera i bez poprawności politycznej.

Siłą Trumpa jest populizm adresowany do niższej białej klasy średniej, która czuje się źle w Ameryce Obamy i Hillary Clinton. To jego twardy elektorat. Ale do wygrania prezydentury to za mało. Po serii wpadek Donalda – na czele z wdaniem się w awanturę z rodzicami amerykańskiego żołnierza muzułmanina poległego w Afganistanie – sztab wyborczy naciskał na Trumpa, by spuścił z tonu, spoważniał, zaczął być bardziej „prezydencki”, a mniej konfrontacyjny. Czyli żeby przestał być sobą.

Najnowsze przetasowanie w sztabie Donalda oznacza, że rad sztabowców raczej nie posłucha. Woli słuchać tych, którzy mówią to, co on chce od nich usłyszeć: bądź sobą. Politycznie nie jest to pozbawione sensu. Trump może wygrać jako outsider, który paradoksalnie czerpie wiarygodność z tego, że jest politycznym żółtodziobem, czyli nie jest ubrudzony polityką. Jeśli nie wygra, zwali winę na elity i media głównego nurtu.

W ostatnich dniach dał nawet do zrozumienia, że tak się mogą potoczyć losy jego kandydatury. To osobliwe, by kandydat na prezydenta mówił, że może przegrać, jednak taka sugestia może mu pomóc, mobilizując wyborców do oddania głosu. Choć Donald wygrywał śpiewająco w prawyborach, obecnie przegrywa w sondażach ogólnokrajowych i jest wyraźnie zmęczony.

Nie ustają więc spekulacje, czy Trump dotrwa do wyborczego finiszu w listopadzie. A może zrezygnuje z walki? Może marzenie o długim urlopie, na który by wtedy pojechał, weźmie górę? To raczej pobożne życzenie przeciwników Trumpa w Partii Republikańskiej i oczywiście w sztabie Hillary Clinton, który ma świadomość, że jej zwycięstwo też nie jest do końca pewne.

Hillary ma silne atuty, lecz ma także słabe punkty. Nie wzbudza nawet u swych zdeklarowanych zwolenników takiego entuzjazmu jak Donald u swoich. Trump, jaki jest, każdy widzi. Hillary ma w sobie coś ze sfinksa. Nie cieszy się powszechnym zaufaniem ani sympatią. Jeśli wygra – co dziś jest prawdopodobne – to (słusznie czy niesłusznie) na zasadzie mniejszego zła.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Czy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży zamilknie?

Można domniemywać, że Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podpada rządowi przez dopuszczanie – i komunikowanie! – faktu, iż w rodzinach dzieciom może dziać się krzywda, co nijak nie mieści się w konserwatywno-prawicowej wizji świata. Tylko tyle i aż tyle? Być może.

Joanna Cieśla
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną