Świat

Juncker wzywa do pogłębionej integracji Unii. Nie przekona to nieprzekonanych

European People's Party / Flickr CC by 2.0
Jean Claude Juncker przedstawiając orędzie o stanie UE w Parlamencie Europejskim, przybrał ton poważny.

Unia Europejska nie jest zagrożona. Tak jednym zdaniem można by streścić przesłanie szefa Komisji Europejskiej. Jean Claude Juncker ma w Brukseli opinię człowieka towarzyskiego, pogodnego, sypiącego dowcipami. Jednak w środę, przedstawiając orędzie o stanie UE w Parlamencie Europejskim, przybrał ton poważny.

Deputowanym PE przypomniał, że sensem „Europy’’ jest pokój. Nie tylko w znaczeniu braku wojny, ale też w znaczeniu poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości społecznej. Natomiast obecna fala populizmu i zamętu podsycanego przez siły antyeuropejskie są zaprzeczeniem idei europejskiej. Juncker zaproponował konkretne działania w obliczu tych wyzwań. Podwojenie do 2022 r. unijnego funduszu inwestycji strategicznych do kwoty 630 mld euro, bo nowe inwestycje to nowe miejsca pracy, czyli rozwój gospodarczy.

Dał do zrozumienia, że Komisja oczekuje, aby jak najszybciej rozpocząć negocjacje na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz że Brytania po Brexicie nie może liczyć na taki sam swobodny dostęp do unijnego wspólnego rynku, jak przed Brexitem. 

Brexit spowoduje, że Unia utraci znaczący militarnie kraj członkowski. Juncker powrócił więc do tematu stworzenia rodzaju unijnej armii, a także specjalnego funduszu obronnego finansującego badania i projekty w tej dziedzinie. Wezwał kraje członkowskie do przyspieszenia solidarnych starań o stworzenie wydolnej unijnej straży granicznej. Nie omieszkał wspomnieć o koordynacji działań służb specjalnych w obliczu terroryzmu i kryzysu migracyjnego.

W zasadzie przemówienie Junckera można odebrać jako przygotowanie do szczytu Unii w Bratysławie. Ustawia ono ton polityczny: w ciągu nadchodzących 12 miesięcy Unia musi udowodnić, że jest w stanie „ochronić i podtrzymać europejski styl życia’’, obronić obywateli UE, wziąć odpowiedzialność za ich ważne sprawy tam, gdzie oni tego oczekują. Musi wykazać determinację, wolę działania i współdziałania. Bezpośredniej krytyki polityki konkretnych państw członkowskich od Junckera deputowani nie usłyszeli. Usłyszeli za to, że w obecnej sytuacji „Unia Europejska jest za mało unią’’, a interesy narodowe zbyt często wysuwają się na pierwszy plan.

To przekona tę część unijnych polityków, którzy jak sam Juncker, są zwolennikami pogłębiania integracji europejskiej. Ale nie przekona tych, którzy mają zdanie odmienne i chcą nie więcej jednoczącej się Europy, tylko więcej państw narodowych. To jest słabość orędzia szefa Komisji Europejskiej. W ponadgodzinnym przemówieniu Juncker nie odniósł się dostatecznie jasno i szeroko do tej podstawowej kwestii, dzielącej nie tylko unijne elity polityczne, ale i społeczeństwa europejskie. To zły znak przed nadchodzącym szczytem bratysławskim.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną