Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kobra nad Sofią

Kim jest nowy prezydent Bułgarii

Nowy prezydent Bułgarii – Rumen Radew Nowy prezydent Bułgarii – Rumen Radew Marko Djurica/Reuters / Forum
Bułgarzy wybrali na prezydenta debiutującego w polityce Rumena Radewa, pilota wojskowego, generała-majora. Liczą, że ktoś taki nie da sobą sterować.
Radew uosabia to, czego przeciętny Bułgar oczekuje od polityka.U.S. Air Force photo / Airman 1st Class Nathan L. Maysonet/Wikipedia Radew uosabia to, czego przeciętny Bułgar oczekuje od polityka.

Na konferencji prasowej po zakończeniu drugiej tury wyborów prezydenckich rozegrała się następująca scena. Kiedy zwycięzca Rumen Radew (59,4 proc. głosów) komentował wyniki, w jego kierunku poleciało czerwone jabłko. Rzucała dziennikarka, która zresztą zaraz została zatrzymana przez ochronę. Radew jabłko złapał i podniósł triumfalnie do góry. Fotoreporterzy nie mogli nie wykorzystać takiej okazji. Na drugi dzień w gazetach ukazało się zdjęcie nowego prezydenta Bułgarii z komentarzami, że nie tylko nie pozwolił się sprowokować dziennikarce, ale jeszcze wykorzystał incydent do ocieplenia wizerunku.

Polityka 48.2016 (3087) z dnia 22.11.2016; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobra nad Sofią"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022