Świat

Kobra nad Sofią

Kim jest nowy prezydent Bułgarii

Nowy prezydent Bułgarii – Rumen Radew Nowy prezydent Bułgarii – Rumen Radew Marko Djurica/Reuters / Forum
Bułgarzy wybrali na prezydenta debiutującego w polityce Rumena Radewa, pilota wojskowego, generała-majora. Liczą, że ktoś taki nie da sobą sterować.
Radew uosabia to, czego przeciętny Bułgar oczekuje od polityka.U.S. Air Force photo / Airman 1st Class Nathan L. Maysonet/Wikipedia Radew uosabia to, czego przeciętny Bułgar oczekuje od polityka.

Na konferencji prasowej po zakończeniu drugiej tury wyborów prezydenckich rozegrała się następująca scena. Kiedy zwycięzca Rumen Radew (59,4 proc. głosów) komentował wyniki, w jego kierunku poleciało czerwone jabłko. Rzucała dziennikarka, która zresztą zaraz została zatrzymana przez ochronę. Radew jabłko złapał i podniósł triumfalnie do góry. Fotoreporterzy nie mogli nie wykorzystać takiej okazji. Na drugi dzień w gazetach ukazało się zdjęcie nowego prezydenta Bułgarii z komentarzami, że nie tylko nie pozwolił się sprowokować dziennikarce, ale jeszcze wykorzystał incydent do ocieplenia wizerunku.

Polityka 48.2016 (3087) z dnia 22.11.2016; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobra nad Sofią"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019