Świat

Kobra nad Sofią

Kim jest nowy prezydent Bułgarii

Nowy prezydent Bułgarii – Rumen Radew Nowy prezydent Bułgarii – Rumen Radew Marko Djurica/Reuters / Forum
Bułgarzy wybrali na prezydenta debiutującego w polityce Rumena Radewa, pilota wojskowego, generała-majora. Liczą, że ktoś taki nie da sobą sterować.
Radew uosabia to, czego przeciętny Bułgar oczekuje od polityka.U.S. Air Force photo / Airman 1st Class Nathan L. Maysonet/Wikipedia Radew uosabia to, czego przeciętny Bułgar oczekuje od polityka.

Na konferencji prasowej po zakończeniu drugiej tury wyborów prezydenckich rozegrała się następująca scena. Kiedy zwycięzca Rumen Radew (59,4 proc. głosów) komentował wyniki, w jego kierunku poleciało czerwone jabłko. Rzucała dziennikarka, która zresztą zaraz została zatrzymana przez ochronę. Radew jabłko złapał i podniósł triumfalnie do góry. Fotoreporterzy nie mogli nie wykorzystać takiej okazji. Na drugi dzień w gazetach ukazało się zdjęcie nowego prezydenta Bułgarii z komentarzami, że nie tylko nie pozwolił się sprowokować dziennikarce, ale jeszcze wykorzystał incydent do ocieplenia wizerunku.

Polityka 48.2016 (3087) z dnia 22.11.2016; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobra nad Sofią"

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Meghan i Harry zadali cios tysiącletniej monarchii

Szacowny dom Windsorów sypie się w posadach. Ostatnie miesiące przypominają kryminał Agaty Christie „I nie było już nikogo”, bo „znikają” kolejni członkowie królewskiej rodziny.

Marek Rybarczyk
09.01.2020