Od soboty Królem Polski jest Jezus Chrystus. Prezydentem pozostaje Andrzej Duda.
Steve Bannon, główny strateg Trumpa, uważa, że wściekłość w polityce jest niezbędna. I potrafi jej użyć.
My już mamy jeden pełny rok rządów PiS za sobą, a Amerykanie pełne cztery lata Trumpa wciąż przed.
Powrót do wcześniejszego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), który właśnie przegłosował Sejm, jest mocnym sygnałem dla młodych, żeby się pakować.
Kilkaset osób pikietowało 14 listopada przed Urzędem Miasta Lublina, tysiące poparło akcję „Murem za Żukiem” w serwisach społecznościowych.
Co łączy zwolenników Donalda Trumpa i tych, którzy zagłosowali za Brexitem? Czy można snuć analogie z sytuacją, która wyniosła do władzy PiS? Warto poszukać odpowiedzi, zanim ogłosimy koniec liberalnej demokracji i rządy międzynarodówki nacjonalistyczno-populistycznej.
Ta historia wyjaśnia, dlaczego w 2008 r. służby odebrały Antoniemu Macierewiczowi dostęp do wszystkich tajemnic, w tym UE i NATO. Rzuca też światło na prawdziwy powód jego pospiesznego powrotu spod Smoleńska 10 kwietnia 2010 r.
Centrum analityczne POLITYKA INSIGHT jak co roku przygotowało ocenę rządu. PI sprawdzało działalność ministrów w kategoriach: sprawności zarządzania, pozycji politycznej we własnym obozie i odbiorze publicznym.
Szef Nowoczesnej Ryszard Petru o rywalizacji z Grzegorzem Schetyną, sojuszu PiS z Kukizem i korporacyjnym zarządzaniu partią.
Z prof. dr hab. Urszulą Jakubowską, psychologiem politycznym z Instytutu Psychologii PAN o klasie średniej żyjącej na coraz bardziej kruchym lodzie, niezależnie od opcji politycznej.
Straszenie zgubną dla zdrowia stycznością z nawierzchnią boisk jest nieuzasadnione. Ale problemów z orlikami nie brakuje. Finansowych, kadrowych i politycznych.
Wyjazdy zarobkowe nie są już tylko przywilejem młodych. Polskie emerytki poszły ich śladem.
O tym, dlaczego państwu opłaca się nie dbać o niepełnosprawnych i dlaczego na tym traci.
Zmiany emerytalne PiS zaczęło od najłatwiejszej, czyli od obniżenia wieku emerytalnego. Ale to tylko część wielkiej machiny systemu emerytalnego, którą musimy wyremontować i znaleźć do jej obsługi dobrego fachowca.
Gospodarka jest w ruinie. Konieczne są wielkie inwestycje publiczne, reindustrializacja, a przede wszystkim ochrona krajowych firm przed zagraniczną konkurencją. To niektóre z założeń ekonomicznego programu nowego prezydenta USA. Brzmi znajomo?
Sieć Marks&Spencer likwiduje polskie placówki. Co nam to mówi o naszym handlu i gospodarce?
Prawdopodobnie nikt nie odczuje tak źle prezydentury Donalda Trumpa jak nielegalni imigranci w USA. Dla nich będzie to brutalna pobudka z american dream, w którym żyją bez papierów od dziesięcioleci.
Włosi wkrótce zagłosują nad reformą senatu, ale w rzeczywistości będzie to sąd nad złotoustym premierem. Niedoszły „zbawca Italii” może stracić władzę – i to na rzecz błaznów.
Bułgarzy wybrali na prezydenta debiutującego w polityce Rumena Radewa, pilota wojskowego, generała-majora. Liczą, że ktoś taki nie da sobą sterować.
Po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii RP stała się trzecim – po Związku Radzieckim i Francji – dostawcą broni dla republikańskiego rządu. Armia gen. Franco otrzymała z Polski pomoc ponad 40 razy mniejszą. Decydowały nie sympatie polityczne, lecz interesy.
Ameryka miała już prezydenta, który w kampanii przedwyborczej pomstował na elity i obiecywał „osuszyć waszyngtońskie bagno”.
Dr Adam Gendźwiłł, zdobywca Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki społeczne, wyjaśnia, dlaczego tak bardzo nie lubimy partii i co z tym zrobić.
Czas po drugiej wojnie światowej można nazwać epoką pomocy międzynarodowej. Tylko dlaczego tak mało skutecznej?
Coraz więcej osób wykonuje służbowe zadania poza swoim miejscem pracy. Duża w tym zasługa mobilnej rewolucji, która uniezależniła nas od biurek w siedzibach firm.
Świetny, przemawiający do wyobraźni obraz chaosu wartości w naszej części świata.
Film Zameckiej szturmem podbija międzynarodowe festiwale. Wygrywał kolejno w Locarno, Warszawie, Lipsku, Jihlavie, Mińsku, a przed nim kolejne.
Rzecz jest o zdradzie i to podwójnej, ale interesującego materiału wystarcza ledwie na kilka finałowych minut.
Czwórka aktorów, akompaniując sobie na instrumentach, bezlitośnie, ale z dużą dawką ironii referuje biografię Dmowskiego.
Bohaterowie są o dekadę starsi, a niektórych odwiedzamy na cmentarzu, ale całość trzyma poziom.
Literacka opowieść o bohaterce w kryzysie, wśród ról, których nie da się pogodzić.
Czytając tę książkę, widzimy nie tylko podróżujący po LSD i erotycznie rozpasany „swinging London”, ale też miasto artystycznych prekursorów, literackich straceńców i filozofów nadających ton całej epoce.
Tytułowy smutek, ledwo zauważalny pomiędzy nieustannymi odblaskami dyskotekowej kuli, wybrzmi donośnie w okrutnym finale tej dobrej, nieoczywistej powieści.
Prawdziwy róg obfitości pełen niepublikowanych nagrań, filmów i, jak zapewnia wydawca, pierwszy raz udostępnionym oficjalnie na CD koncertem „Live at Pompeii”.
Solidna porcja pełnego uroku i londyńskiego wdzięku madnessowego grania.
Zaskakuje to, jak fascynujący i różnorodny może być świat oparty na prostym i zdawałoby się nudnym kwadracie.
Nowa gwiazda Hollywood wyrosła z dala od celebryctwa. Czy po pięciu nominacjach do Oscara dwa nowe filmy przypieczętują sławę i przyniosą wreszcie Amy Adams statuetkę?
Zmarł Ryszard Bugajski, reżyser, pisarz, scenarzysta, twórca znakomitego „Przesłuchania”. Miał 76 lat. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Polityce” tuż po premierze jego ostatniego filmu.
Pochodzący z polskich Kresów Agnon był nazywany hebrajskim Joyce’em i porównywany z Kafką. Dziś ten nagrodzony Noblem pisarz powraca dzięki polskiemu tłumaczeniu nieznanych opowiadań.
Werner Herzog, znany przeciwnik nieostrożnego stosunku do technologii, pyta, czy internet wygenerował już własną świadomość. Film „Lo i stało się” od 30 listopada można kupić razem z POLITYKĄ.
Artystom naprawdę wolno więcej.
Tomasz Terlikowski wraz z małżonką Małgorzatą założyli nowy serwis pod adresem małydziennik.pl.
Kulinarne skojarzenia to przekleństwo polskiej polityki. Z głodu zmarła kawiorowa lewica, zaś symbolem ostatniego wyborczego klopsa PO były ośmiorniczki. A co wyjdzie z kursu gotowania, który wyborcom PiS serwują prawicowi dziennikarze?
Norwegia nie chce wierzyć, że jej sportowi bohaterowie skalali się dopingiem. Twardych dowodów nie ma. Ale atmosfera jest gęsta od podejrzeń.
Od dawna męczyłem szanowną redakcję, żeby urozmaiciła grono felietonistów, czyli białych mężczyzn w wieku Trumpa.
Dlaczego oni nam to zrobili?
A więc wojna.
Znikąd ratunku. Kiedy patrzę na gabinet cieni Platformy Obywatelskiej, wydaje mi się, że niektóre twarze malował już Matejko.
Rząd Beaty Szydło rozpoczął realizację programu „Niepodległa”, mającego przygotować obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości 1918 r.
Jarosław Kaczyński ujawnił, że wielu polskich biznesmenów na złość PiS działa na własną szkodę, rezygnując z inwestowania.
Szpital psychiatryczny w Obrzycach pod Międzyrzeczem. W listopadowym chłodzie – jakby bezludny, dziwnie cichy. A przecież przez ponad 100 lat szalała tu historia. Wcielała w życie swe utopie i swe barbarzyństwa.