Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Zakochani wywiadowcy

Recenzja filmu: „Sprzymierzeni”, reż. Robert Zemeckis

Brad Pitt i Marion Cotillard w głównych rolach Brad Pitt i Marion Cotillard w głównych rolach Daniel Smith/Paramount Pictures / UIP
Rzecz jest o zdradzie i to podwójnej, ale interesującego materiału wystarcza ledwie na kilka finałowych minut.

Jak z ambitnego szpiegowskiego romansu uczynić kiczowisko? Twórcy „Sprzymierzonych” chyba za bardzo zapatrzyli się na „Casablankę”, zapominając, że współczesna wrażliwość źle znosi patos, a jeszcze gorzej brak dystansu. Zabójczo przystojny Brad Pitt i śliczna jak malowanie Marion Cotillard zostali w filmie Roberta Zemeckisa obsadzeni w rolach niezłomnych asów brytyjskiego i francuskiego wywiadu współpracujących ze sobą w czasie okupacji. Nie znając się wcześniej, mają przeprowadzić akcję likwidacji niemieckiego ambasadora – w Casablance właśnie. Z zadania wywiązują się znakomicie, wcześniej jednak schroniwszy się w samochodzie przed burzą piaskową na marokańskiej pustyni wyznają sobie miłość. Scena narodzin owocu tego związku (już po przeniesieniu fabuły do Londynu) w trakcie samolotowego bombardowania jest równie rozbrajająca, a widok klaszczących na serio ze wzruszenia pielęgniarek wiele mówi o powadze tego dzieła. Rzecz jest o zdradzie i to podwójnej, ale interesującego materiału wystarcza ledwie na kilka finałowych minut.

Sprzymierzeni, reż. Robert Zemeckis, prod. USA, 100 min

Polityka 48.2016 (3087) z dnia 22.11.2016; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Zakochani wywiadowcy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Rodzina Monet”. Nowy hit literatury młodzieżowej. Nieco lepszy niż Pizgacz

„Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak, czyli fantazja o życiu w ładnym domu z ładnymi chłopcami, to nowy hit literatury młodzieżowej rodem z Wattpada.

Justyna Sobolewska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną