Protesty w Turcji przeciwko małżeństwom zawieranym po gwałcie. Czy uda się zmienić prawo?
Nawet co trzecie małżeństwo w Turcji zawiera osoba niepełnoletnia.
Aby w Turcji wziąć ślub, trzeba mieć co najmniej 17 lat.
Uzilite/Flickr CC by 2.0

Aby w Turcji wziąć ślub, trzeba mieć co najmniej 17 lat.

Z ostatniej chwili: Premier Binali Yildirim wycofał ustawę, która umożliwiała ułaskawianie mężczyzny skazanego za seks z nieletnią, jeśli później by ją poślubił.

Turecki rząd tego nie popiera i zapowiada walkę z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży. Na razie jednak chce, by nie karać sprawców, jeśli ofiara miała wyrazić zgodę na seks. A także jeśli po wszystkim mężczyzna ją poślubi, nawet wbrew jej woli.

W sobotę w Turcji przeciwko zmianom w kodeksie karnym protestowały tysiące ludzi. „Nie zamkniemy ust! Nie będziemy posłuszni! Natychmiast wycofajcie ustawę!” – skandowano w Istambule. W tłumie transparenty: „Gwałt nie ma usprawiedliwienia”, „Ręce precz od mojego ciała”, „Gwałt na dziecku to zbrodnia przeciwko ludzkości”.

Seks z dzieckiem

W tej chwili w Turcji za gwałt na nieletniej w wieku 12–18 lat grozi 16 lat więzienia. Na młodszym dziecku – 18. Jeśli oskarżony udowodni, że dziewczynka się zgodziła, kara jest łagodniejsza.

Zgodnie z projektem seks z nieletnią, o ile nie był „wymuszony siłą, groźbą albo innym ograniczeniem zgody”, nie będzie już podlegał karze. Także jeśli sprawca zdecyduje się po wszystkim poślubić swoją ofiarę.

Rząd mówi, że w ten sposób będzie można chronić młode kobiety przed infamią. Ale alarm podnieśli nie tylko opozycja, obrońcy praw człowieka i liczne organizacje międzynarodowe, ale także kierowane przez córkę konserwatywnego prezydenta Erdoğana stowarzyszenie KADEM. „Jak w praktyce będziemy ocenić, czy w takiej sytuacji dziewczynka miała wolną wolę?” pyta.

Latem tego roku Sąd Konstytucyjny rozpatrzył wniosek, by nie karać za seks z dziewczynką w wieku 1215 lat, ponieważ może już ona „zrozumieć wagę aktu seksualnego” i „wyrazić nań zgodę”. Sąd uznał, że obecne prawo podobnie traktuje seks i z nastolatką i z dzieckiem, dlatego potrzebna jest zmiana w kodeksie karnym. Dał na to pół roku, termin upływa 13 stycznia 2017. Minister sprawiedliwości Bekir Bozdag zapowiedział przyspieszenie prac oraz zaostrzenie kar.

Tymczasem o północy 18 listopada rządząca partia AKP przedstawiła projekt, który wyprowadził ludzi na ulicę. Prawo ma działać wstecz: z więzienia ma zostać zwolnionych ok. 3000 mężczyzn, którzy po 2005 r. współżyli z nieletnimi. Jednocześnie ci, którzy dopuszczą się tego przestępstwa po 11 listopada 2016 r., mają odtąd zostać surowo karani. Skąd ta wolta?

Tradycja wczesnych małżeństw

Aby w Turcji wziąć ślub, trzeba mieć co najmniej 17 lat. Ale tak jak w Polsce, w uzasadnionych przypadkach sąd zezwala na małżeństwo już 16-latkom. Powodem najczęściej jest ciąża.

Tyle teoria. Bo szczególnie w południowo-wschodnich częściach kraju panny młode są jeszcze młodsze. To lokalnie akceptowany zwyczaj – uroczystości mają często religijny charakter i nie podlegają rejestracji. Później okazuje się, że w świetle przepisów doszło do przestępstwa na nieletniej. Obecne prawo uderza w odsiadujących wyroki za uświęcone tradycją „wczesne małżeństwa”. Tym chłopcom i mężczyznom trzeba pomóc  uważa rząd.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną