Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Holandia coraz bliżej zakazu noszenia burek. W szkole, szpitalach i komunikacji publicznej

Zakaz burek w Holandii? Zakaz burek w Holandii? Forum
Ludzie naprawdę wierzą, że jakaś Saudyjka w burce, która przyjechała do Londynu na luksusowe zakupy, może być terrorystką.

Zdecydowaną większością głosów niższa izba holenderskiego parlamentu uchwaliła zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych, np. szpitalach, szkołach i komunikacji publicznej. Zakaz obejmuje noszenie narciarskich gogli i kasków, ale media światowe sprowadziły go do burki i nikabu. Słusznie, bo do metra w Amsterdamie raczej się w goglach nie wsiada.

Według danych w Holandii zaledwie kilkaset kobiet chodzi po ulicach w burkach. Będą mogły chodzić dalej, ale antyislamska Partia Wolności (nazwa godna Orwella) domaga się, by i to było nielegalne i zagrożone grzywną (obecnie wynosi ona 405 euro). Jeśli dojdzie do władzy, a ma szanse, należy się spodziewać, że całkowity zakaz zostanie wprowadzony.

Na razie premier Mark Rutte podkreśla, że zakaz nie jest wymierzony w religię – czytaj: w islam. Chodzi w nim o to, by w miejscach publicznych można było się swobodnie i bezpiecznie komunikować. Zakaz ma poparcie społeczne.

Zakaz noszenia burek w wielu innych krajach europejskich

Tak samo zresztą jak w wielu innych krajach europejskich. We Francji podobny zakaz wprowadzono w 2010 roku (grzywna do 150 euro). Zaaprobował go Europejski Trybunał Praw Człowieka, odrzucając argument, że zakaz jest złamaniem prawa do wolności religii. W Bułgarii grzywna za naruszenie zakazu wynosi 770 euro, czyli prawie dwa razy więcej niż w Holandii. Amnesty International uznała zakaz bułgarski za przejaw rosnącej ksenofobii, nietolerancji i rasizmu w tym kraju.

Teoretycznie sprawa jest prosta. Nic rządom do tego, jak się ludzie ubierają. Ale żyjemy w czasach islamofobii. Ludzie naprawdę wierzą, że jakaś Saudyjka w burce, która przyjechała do Londynu na luksusowe zakupy, może być terrorystką. Dopóki te lęki i uprzedzenia są żywe, kolejne kraje europejskie będą przykręcać śrubę na tym polu.

W normalnym świecie to same kobiety powinny decydować, jak ubrane chcą wyjść z domu. Ale świat przestaje być normalny.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną