Świat

Holandia coraz bliżej zakazu noszenia burek. W szkole, szpitalach i komunikacji publicznej

Zakaz burek w Holandii? Zakaz burek w Holandii? Forum
Ludzie naprawdę wierzą, że jakaś Saudyjka w burce, która przyjechała do Londynu na luksusowe zakupy, może być terrorystką.

Zdecydowaną większością głosów niższa izba holenderskiego parlamentu uchwaliła zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych, np. szpitalach, szkołach i komunikacji publicznej. Zakaz obejmuje noszenie narciarskich gogli i kasków, ale media światowe sprowadziły go do burki i nikabu. Słusznie, bo do metra w Amsterdamie raczej się w goglach nie wsiada.

Według danych w Holandii zaledwie kilkaset kobiet chodzi po ulicach w burkach. Będą mogły chodzić dalej, ale antyislamska Partia Wolności (nazwa godna Orwella) domaga się, by i to było nielegalne i zagrożone grzywną (obecnie wynosi ona 405 euro). Jeśli dojdzie do władzy, a ma szanse, należy się spodziewać, że całkowity zakaz zostanie wprowadzony.

Na razie premier Mark Rutte podkreśla, że zakaz nie jest wymierzony w religię – czytaj: w islam. Chodzi w nim o to, by w miejscach publicznych można było się swobodnie i bezpiecznie komunikować. Zakaz ma poparcie społeczne.

Zakaz noszenia burek w wielu innych krajach europejskich

Tak samo zresztą jak w wielu innych krajach europejskich. We Francji podobny zakaz wprowadzono w 2010 roku (grzywna do 150 euro). Zaaprobował go Europejski Trybunał Praw Człowieka, odrzucając argument, że zakaz jest złamaniem prawa do wolności religii. W Bułgarii grzywna za naruszenie zakazu wynosi 770 euro, czyli prawie dwa razy więcej niż w Holandii. Amnesty International uznała zakaz bułgarski za przejaw rosnącej ksenofobii, nietolerancji i rasizmu w tym kraju.

Teoretycznie sprawa jest prosta. Nic rządom do tego, jak się ludzie ubierają. Ale żyjemy w czasach islamofobii. Ludzie naprawdę wierzą, że jakaś Saudyjka w burce, która przyjechała do Londynu na luksusowe zakupy, może być terrorystką. Dopóki te lęki i uprzedzenia są żywe, kolejne kraje europejskie będą przykręcać śrubę na tym polu.

W normalnym świecie to same kobiety powinny decydować, jak ubrane chcą wyjść z domu. Ale świat przestaje być normalny.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną