Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Szklane fabryki

Jak będzie wyglądać nowe oblicze przemysłu

Do 2035 r. aż 35 proc. miejsc pracy będzie zagrożonych przez robotyzację. Do 2035 r. aż 35 proc. miejsc pracy będzie zagrożonych przez robotyzację. Garry Gay / Getty Images
Obama i Trump mówią o potrzebie reindustrializacji USA, a Mateusz Morawiecki – Polski. Ale ten pociąg modernizacji już odjechał, trzeba szukać innego.
Nowoczesna fabryka modelu Volkswagen Crafter otwarta we Wrześni, październik 2016 r.Marek Lapis/Forum Nowoczesna fabryka modelu Volkswagen Crafter otwarta we Wrześni, październik 2016 r.

Amerykański start-up Sewbo zademonstrował niedawno robota, który może pozbawić pracy miliony szwaczek na całym świecie. Konstruktorzy Sewbo rozwiązali problem, który dotąd uniemożliwiał zbudowanie zautomatyzowanych szwalni: sztywne ramiona robotów kiepsko radziły sobie z tekstyliami. Sewbo usztywnia tkaniny, które obrabia, za pomocą cieczy używanej w drukarkach 3D. Zszywa je potem perfekcyjnie i z równą łatwością, jak używane od dawna roboty spawają cienkie blachy w fabrykach samochodów. Ramię Sewbo można postawić obok zwykłej przemysłowej maszyny do szycia.

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Szklane fabryki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022