Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Szklane fabryki

Jak będzie wyglądać nowe oblicze przemysłu

Do 2035 r. aż 35 proc. miejsc pracy będzie zagrożonych przez robotyzację. Do 2035 r. aż 35 proc. miejsc pracy będzie zagrożonych przez robotyzację. Garry Gay / Getty Images
Obama i Trump mówią o potrzebie reindustrializacji USA, a Mateusz Morawiecki – Polski. Ale ten pociąg modernizacji już odjechał, trzeba szukać innego.
Nowoczesna fabryka modelu Volkswagen Crafter otwarta we Wrześni, październik 2016 r.Marek Lapis/Forum Nowoczesna fabryka modelu Volkswagen Crafter otwarta we Wrześni, październik 2016 r.

Amerykański start-up Sewbo zademonstrował niedawno robota, który może pozbawić pracy miliony szwaczek na całym świecie. Konstruktorzy Sewbo rozwiązali problem, który dotąd uniemożliwiał zbudowanie zautomatyzowanych szwalni: sztywne ramiona robotów kiepsko radziły sobie z tekstyliami. Sewbo usztywnia tkaniny, które obrabia, za pomocą cieczy używanej w drukarkach 3D. Zszywa je potem perfekcyjnie i z równą łatwością, jak używane od dawna roboty spawają cienkie blachy w fabrykach samochodów. Ramię Sewbo można postawić obok zwykłej przemysłowej maszyny do szycia.

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Szklane fabryki"
Reklama