Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Nieobecność Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński: niedoceniony świadek stulecia

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński Krzysztof Wójcik / Forum
Ryszardowi Kapuścińskiemu wzniesiono kilka symbolicznych pomników – nagród i fundacji jego imienia. 10 lat po jego śmierci uderza jednak to, że polityczne przesłanie jego twórczości pozostaje w Polsce nieobecne.
Kapuściński wiele polskich stereotypów o Trzecim Świecie przełamał. Burzył silny w naszej kulturze Sienkiewiczowski stereotyp rasistowski. Na fot. Angola, ok. 1890 r.Popperfoto/Getty Images Kapuściński wiele polskich stereotypów o Trzecim Świecie przełamał. Burzył silny w naszej kulturze Sienkiewiczowski stereotyp rasistowski. Na fot. Angola, ok. 1890 r.

Narysował nam nową mapę świata – nam, wiecznym ofiarom, lubiącym celebrować własne nieszczęścia, które oślepiają na nieszczęścia innych. Nam, doświadczonym jako wspólnota rozbiorami, wojnami, dyktaturami; między potężnymi Rosją a Niemcami, między Wschodem a Zachodem – oto symboliczny obszar dominującej u nas wyobraźni politycznej.

XX w. był wyjątkowy nie tylko ze względu na ustanowienie systemów totalitarnych, lecz także ze względu na narodziny Trzeciego Świata.

Polityka 3.2017 (3094) z dnia 17.01.2017; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieobecność Kapuścińskiego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >