Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Nieobecność Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński: niedoceniony świadek stulecia

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński Krzysztof Wójcik / Forum
Ryszardowi Kapuścińskiemu wzniesiono kilka symbolicznych pomników – nagród i fundacji jego imienia. 10 lat po jego śmierci uderza jednak to, że polityczne przesłanie jego twórczości pozostaje w Polsce nieobecne.
Kapuściński wiele polskich stereotypów o Trzecim Świecie przełamał. Burzył silny w naszej kulturze Sienkiewiczowski stereotyp rasistowski. Na fot. Angola, ok. 1890 r.Popperfoto/Getty Images Kapuściński wiele polskich stereotypów o Trzecim Świecie przełamał. Burzył silny w naszej kulturze Sienkiewiczowski stereotyp rasistowski. Na fot. Angola, ok. 1890 r.

Narysował nam nową mapę świata – nam, wiecznym ofiarom, lubiącym celebrować własne nieszczęścia, które oślepiają na nieszczęścia innych. Nam, doświadczonym jako wspólnota rozbiorami, wojnami, dyktaturami; między potężnymi Rosją a Niemcami, między Wschodem a Zachodem – oto symboliczny obszar dominującej u nas wyobraźni politycznej.

XX w. był wyjątkowy nie tylko ze względu na ustanowienie systemów totalitarnych, lecz także ze względu na narodziny Trzeciego Świata.

Polityka 3.2017 (3094) z dnia 17.01.2017; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieobecność Kapuścińskiego"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014