Witold Waszczykowski niechcący stworzył państwo. Jego San Escobar jest niczym innym jak przejęzyczeniem. Ale błyskawicznie zaczął żyć własnym życiem. I dołączył do wielkiego archipelagu teoretycznych państw.
Koszmarnie zanieczyszczone powietrze stawia Polskę w szeregu najbardziej zatrutych państw świata, a w Europie wręcz na pierwszym. Jeśli znów nic z tym nie zrobimy, to się podusimy.
Już dawno nic tak nie rozbawiło Polaków jak drobne i w gruncie rzeczy niewinne przejęzyczenie min. Waszczykowskiego o karaibskim państwie „San Escobar”.
PiS zafundował nam dość prostacką ustawkę, dlatego zalecam naszym Reytanom zdjęcie nogi z pedału patosu, bo po 20 lutego mogą się znaleźć w niekomfortowej sytuacji. Zresztą, w minionym tygodniu doszło do ważniejszego wydarzenia.
Od kilku tygodni studenci zwoływali się na portalach społecznościowych na Ogólnopolski Protest Studentów i Studentek. Maszerują dziś, 25 stycznia, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Toruniu, Opolu, Lublinie i w Brukseli.
„Kochani, Zygmunt odszedł do płynnej wieczności dziś 9 stycznia 2017 roku. Pożegnałam się z nim w domu w Leeds wśród najbliższej rodziny, Ola”
Schetyna wzmocniony, Petru przetrącony, Kaczyński przestraszony. Lub odwrotnie. Trwa spór o interpretację zakończonego właśnie protestu sejmowego. Co się zmieniło w polskiej polityce? I dokąd to prowadzi?
Rozmowa z prof. Romanem Kuźniarem, politologiem, dyplomatą, byłym doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta Komorowskiego, o tym, czy państwo PiS zaczyna przypominać Włochy za Mussoliniego.
Prof. Michał Kosiński o tym, jak nowoczesne metody marketingowe pozwalają wpływać na polityczne decyzje każdego człowieka.
Coraz więcej Polaków kalkuluje: z zapomóg i zasiłków dostaniesz więcej niż na etacie. Spędzisz czas z rodziną, nie przemęczysz się. Polski system pomocy społecznej jest irracjonalny: zniechęca do pracy. Program 500 plus jeszcze to wzmacnia.
Nasz reporter badał w sex shopie nowe obyczaje seksualne rodaków.
Z Bassamem Aouil, profesorem psychologii, Syryjczykiem mieszkającym w Polsce, o zaniku polskiej gościnności i narastającym nacjonalizmie.
Postulat, by mniej pracować, przez kilka dekad był traktowany jako ekonomiczna herezja. Tymczasem to jedyny sposób, by rozwiązać parę najbardziej palących problemów dzisiejszego kapitalizmu.
Kiedy Leszek Balcerowicz zaczynał polską transformację, miał poparcie władzy i społeczeństwa. Dzisiaj PiS nie ukrywa, że w pisanych od nowa podręcznikach opowie o nim, że zrujnował polską gospodarkę bardziej niż druga wojna światowa.
Amerykańska agencja detektywistyczna Pinkerton rozpoczyna działalność w Polsce. Jej agenci uczestniczyli kiedyś w tworzeniu legendy Dzikiego Zachodu, tropiąc słynnych bandytów. Kogo wytropią u nas?
Co w zasadzie oznacza przysięga prezydencka złożona przez notorycznego kłamcę? Tylko tyle, że Ameryka rozpoczyna podróż w nieznane.
Ryszardowi Kapuścińskiemu wzniesiono kilka symbolicznych pomników – nagród i fundacji jego imienia. 10 lat po jego śmierci uderza jednak to, że polityczne przesłanie jego twórczości pozostaje w Polsce nieobecne.
Rozmowa z Guyem Verhofstadtem, najbardziej wpływowym unijnym federalistą, byłym premierem Belgii, o tym, dlaczego Europejczycy chcą więcej Europy, tylko jeszcze o tym nie wiedzą.
Na świecie zaroiło się od biznesmenów, którzy udają polityków, i państw, które udają korporacje. Tylko czy można kupić sobie pokój? I za ile można sprzedać sojusznika?
Wybory sejmowe ze stycznia 1957 r. znacząco różniły się od wszystkich innych głosowań w PRL. Na fali odwilży ludzie wiązali z nimi nadzieje na demokratyzację.
350 lat temu Kościół prawosławny pękł na pół, a potępieni przez sobór starowiercy rozpierzchli się po świecie. Wielu z nich trafiło później do Rzeczpospolitej.
Styczeń to od dawna czas oglądania polityków i celebrytów sprowadzonych do rozmiarów kukiełek. Od 1907 r. – pierwszej szopki Zielonego Balonika – trwa ta zabawa, odwołująca się do sukcesów szopek Lechonia, Hemara, Słonimskiego, Tuwima.
Znaczenie patologów w medycynie rośnie. Ale ich pozycja w służbie zdrowia spada. To paradoks, który fatalnie odbije się na chorych.
Zgodnie z pomysłem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina uczelniom publicznym będzie się opłacało przyjmować mniej studentów. Czy społeczeństwu również się to opłaci?
Kolejny rok, a Technoecho wciąż jest z Państwem. Refleksją nad nieubłaganą strzałką czasu natchnął nas fakt, że omawiamy kolejne już wcielenia znanych modeli urządzeń. Symbole pozostają bez zmian, tylko te liczebniki porządkowe...
Niejasne, zagmatwane intencje reżysera można interpretować na wiele sposobów.
Wszystko w „Manchester by the Sea” kręci się wokół poczucia winy, atmosfery podwójnej żałoby.
Niemal czterogodzinne przedstawienie, delikatnie mówiąc, nie jest majstersztykiem dramaturgicznym.
Miało być intrygująco, wyszło karykaturalnie.
To dość kameralna wystawa, głównie dla tych, którzy w ramach swych potrzeb estetycznych potrzebują niekiedy sztuki bardziej kontemplującej niż szarpiącej za trzewia.
W czasach kiedy trudno pisać o historii, bo bywa zawłaszczana i używana w rozmaity sposób, właśnie w poezji można powiedzieć najwięcej.
Autor nie stawia wyraźnej granicy między rzeczywistością a światem marzeń i snów.
Synteza życia oraz twórczości wypada w wykonaniu Beresia efektownie i imponująco.
Słysząc klimat tych piosenek i stopień ich dopracowania, trudno sobie wyobrazić lepsze, bardziej obiecujące otwarcie roku w muzyce środka.
Muzyczny poziom wynosi album wyżej niż typowo doraźne, filantropijne przedsięwzięcia walczące o dobrą sprawę.
Trzecia i ostatnia płyta NOSPR pod batutą jej szefa Alexandra Liebreicha z muzyką dwóch wielkich polskich klasyków XX w., nagrana dla niemieckiej firmy Accentus Music.
Rozmowa z reżyserką Marią Sadowską przed premierą filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, nie tylko o seksie.
Podczas 24. gali Paszportów POLITYKI po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę w kategorii Kultura cyfrowa. A w kuluarach rozmawiano głównie o artystach i politykach.
Obserwując fenomen aktorstwa 36-letniego Ryana Goslinga, który za rolę jazzowego pianisty w „La La Land” dostał Złoty Glob i prawdopodobnie zdobędzie Oscara, trudno oprzeć się wrażeniu, że to idol niemal idealny.
Polski komiks przez lata tęsknił do pełnokrwistej rodzimej powieści graficznej. „Totalnie nie nostalgia” Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia wypełnia tę lukę.
Niech mi ktoś powie, kto już zdał maturę, jaki jest sens cierpienia narodu polskiego?
„Wybory w Stanach Zjednoczonych wygrał klaun” – komentują złośliwie ci, którym Trump źle się kojarzy. Obecny prezydent USA na kiepską opinię sobie zapracował. A klauny?
Profesor Richard McLaren, tropiąc rosyjskie grzechy dopingowe, naraził się Kremlowi. Oraz niektórym prominentom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Mówi się, że trwa wojna. Nowoczesna, bo nikt jej oficjalnie nie wypowiedział.
Po raz pierwszy usłyszałem o Kapuścińskim (to już dokładnie 10 lat od jego śmierci), kiedy nie był jeszcze dziennikarzem, tylko studentem historii na UW.
Tegoroczne życzenia noworoczne, tak to przynajmniej odczułem, zaprawione były z reguły jakowymś niemiłym dziegciem.
Kilka dni temu wysoki urzędnik administracji państwowej przewiercił na wylot naszą parlamentarną opozycję, a wynik przewiercenia ogłosił w pewnej telewizji.
Informacja ministra Waszczykowskiego o spotkaniu z przedstawicielami San Escobar wywołała histeryczną reakcję opozycji i oskarżenia ze strony mediów o to, że takiego kraju nie ma.
W tych dniach donośnie zabrzmiał głos środowiska kibicowskiego, które podczas dorocznej pielgrzymki na Jasną Górę zapowiedziało modlitwę za rząd i parlament, „aby światło rozbłysłej nadziei, jakie dają ostatnie przemiany w kraju, nigdy nie zgasło”.
Animatorzy z Lublina wyciągają ludzi z domów i namawiają, by zrobili coś wspólnie, dla siebie. A można zadziwiająco wiele.