Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Muzyka

Nowy zdrowy środek

Recenzja płyty: The XX, „I See You”

materiały prasowe
Słysząc klimat tych piosenek i stopień ich dopracowania, trudno sobie wyobrazić lepsze, bardziej obiecujące otwarcie roku w muzyce środka.

Trio The XX odgrywa w ostatnich latach na scenie brytyjskiej rolę centralną – m.in. ze względu na to, że jego muzyka stanowi fantastyczną część wspólną kilku ważnych zbiorów: nowego R&B, modnego dubstepu i niezależnego popu wyrosłego z nowej fali, z linią genealogiczną sięgającą New Order. Trudno więc poruszać się po brytyjskim rynku i nie potknąć o The XX, ale to nowa, trzecia płyta sprawi, że szersza publiczność potraktuje ich jako twórców muzyki pozbawionej trudnych etykietek. Brzmienie jest tu pełniejsze, kompozycje mniej introwertyczne, ekspresja dialogujących ze sobą i uzupełniających się wokalistów – Romy Madley Croft idącej tropem Alison Moyet oraz bezbłędnego Olivera Sima – przynosi najlepszy jak dotąd efekt, jasno nawiązujący do czasów nowych romantyków. Cały zbiór piosenek, z gotowym klasykiem w postaci „Replica”, nawiązaniem do emocjonalności Portishead w „Performance” czy sprytnie wykorzystanym samplem z utworu Davida Langa w „Lips”, trafi pewnie do kawiarni i centrów handlowych. Ale skażony nieodłączną u The XX melancholią i niepewnością nie zetrze się szybko jak denerwująca tapeta dźwiękowa. Słysząc klimat tych piosenek i stopień ich dopracowania, trudno sobie wyobrazić lepsze, bardziej obiecujące otwarcie roku w muzyce środka.

The XX, I See You, Young Turks

Polityka 3.2017 (3094) z dnia 17.01.2017; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy zdrowy środek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną