Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Satyryczne wykopki – szopki

Historia politycznej szopki noworocznej

Szopka noworoczna kabaretu Zielony Balonik wystawiona w Jamie Michalikowej w Krakowie Szopka noworoczna kabaretu Zielony Balonik wystawiona w Jamie Michalikowej w Krakowie Biblioteka Narodowa
Styczeń to od dawna czas oglądania polityków i celebrytów sprowadzonych do rozmiarów kukiełek. Od 1907 r. – pierwszej szopki Zielonego Balonika – trwa ta zabawa, odwołująca się do sukcesów szopek Lechonia, Hemara, Słonimskiego, Tuwima.
Lalki z szopki autorstwa Mariana Hemara, Jana Lechonia, Antoniego Słomińskiego i Juliana Tuwima. Pierwsza kukiełka z lewej przedstawia Józefa Becka, trzecia z lewej marszałka sejmu Kazimierza Świtalskiego, czwarta marszałka Józefa Piłsudskiego.Narodowe Archiwum Cyfrowe Lalki z szopki autorstwa Mariana Hemara, Jana Lechonia, Antoniego Słomińskiego i Juliana Tuwima. Pierwsza kukiełka z lewej przedstawia Józefa Becka, trzecia z lewej marszałka sejmu Kazimierza Świtalskiego, czwarta marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pierwsi twórcy szopek później mieli godnych następców – Światopełka Karpińskiego, Janusza Minkiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jerzego Paczkowskiego. Technika pisania szopek nie zmieniła się przez lata. Także drażliwość karykaturowanych wielkości. Jedynie Piłsudski, asekurowany przez Kasztankę i pułkownika Wieniawę, pozwalał na żarty z siebie. Zapraszał szopkarzy do Belwederu, zwoływał dla nich posiedzenie Rady Ministrów. Ale i on wolał doglądnąć swoją kukiełkę przed występem.

Polityka 3.2017 (3094) z dnia 17.01.2017; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Satyryczne wykopki – szopki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >