Świat

Opus bardzo Dei

Fernando Ocáriz Brańa Fernando Ocáriz Brańa Franco Origlia

Liczące 90 tys. członków (w tym 2 tys. księży) i będące w centrum licznych teorii spiskowych Opus Dei ma nowego szefa. Fernando Ocáriz Brańa, z wykształcenia fizyk oraz teolog, jeszcze na studiach w Rzymie zamieszkiwał razem z Josemaríą Escrivą, założycielem organizacji, choć prawdziwą karierę zaczął robić kilka lat po jego śmierci. Od trzech dekad jest specjalnym doradcą Kongregacji Nauki Wiary (czyli dawnej Świętej Inkwizycji), gdzie jako gorący krytyk marksizmu zyskał zaufanie długoletniego kierownika tej instytucji Josepha Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI.

Polityka 5.2017 (3096) z dnia 31.01.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021