Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Serek z podwójnym obywatelstwem

Somalijki wspierające nowego prezydenta Mohameda Abdullahi świętują jego zwycięstwo w Mogadiszu. Somalijki wspierające nowego prezydenta Mohameda Abdullahi świętują jego zwycięstwo w Mogadiszu. Sadak Mohamed/Anadolu Agency / Getty Images

Nowym prezydentem Somalii został Serek – Mohamed Abdullahi Mohamed jest tak popularnie nazywany z powodu swojej ulubionej przekąski. Mimo że na początku tej dekady sprawował już funkcję premiera, to jego wybór okazał się sporym zaskoczeniem. Faworytem był dotychczasowy prezydent, który jednak stracił poparcie decydujących o obsadzie stanowiska parlamentarzystów (głosujących w silnie ufortyfikowanym hangarze stołecznego lotniska) po tym, jak nieformalnie poparła go Etiopia, tradycyjny rywal Somalii.

Podczas swojej poprzedniej przygody z wielką polityką Serek zapadł rodakom w pamięć dzięki energicznemu zwalczaniu korupcji i marnotrawstwa w administracji oraz pilnowania, by wojsku wypłacano żołd na czas. Ale na stanowisku utrzymał się zaledwie siedem miesięcy, więc nie wiadomo, jak sprawdzi się podczas pełnej pięcioletniej kadencji. Tym bardziej że nad głową wisi mu wciąż nierozwiązany konflikt z radykalną islamską partyzantką al-Shabab oraz możliwa klęska głodu. A także dogadywanie się z Donaldem Trumpem, który swoim zakazem wjazdu do Stanów obywateli siedmiu muzułmańskich państw objął także Somalijczyków. Sam Mohamed, który przez wiele lat mieszkał w USA, ma podwójne obywatelstwo.

Polityka 7.2017 (3098) z dnia 14.02.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama