Co znaczy i jaką rolę w polskiej polityce odgrywa najgłośniejszy podwładny ministra Macierewicza?
Ryszard Petru potrafi uwodzić – najpierw oczarował wyborców i wprowadził swoją partię do Sejmu, później opinię publiczną, która w sondażach potroiła wyborczy wynik Nowoczesnej. Wybaczano mu gafy i braki w wiedzy. Ale „Madera” go podtopiła. A może być jeszcze gorzej.
Komentująca okoliczności wypadku konferencja prasowa min. Mariusza Błaszczaka mogłaby żywcem trafić do kabaretu „Ucho prezesa”, gdyby nie w sumie dramatyczne okoliczności.
Gdyby nie czynniki tożsamościowe, polityka zagraniczna obecnego rządu wyglądałaby tak jak węgierska.
PiS przymierza się do kolejnej wojny – tym razem o samorządy. Wyniki przyszłorocznych wyborów samorządowych są kluczowe dla przyszłości nie tylko wielu miejscowości, ale i Polski. Będą bowiem miały wpływ na zwycięstwo – lub porażkę – PiS w kolejnych wyborach parlamentarnych i prezydenckich.
Wyrok, który zapadł po prawie 11 latach postępowania, jest nieprawomocny.
Kiedyś uchodził za jednego z najbardziej przebojowych polityków PiS, z perspektywą sięgającą szczytów władzy. Nie tylko przez falstart z ustawą warszawską Jacek Sasin ma powody, by martwić się o swoją polityczną przyszłość.
Populizm stał się ostatnio najbardziej wydajnym sposobem porozumiewania się polityków z wyborcami – w Polsce, USA i wielu innych krajach. Na czym polega jego siła i jak mu się przeciwstawić?
Herta Müller, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, wybitna niemieckojęzyczna pisarka urodzona i przez lata mieszkająca w Rumunii, opowiada o skażeniu strachem społeczeństw Europy Wschodniej. Jest także o dzisiejszej Polsce.
Rozmowa z Małgorzatą Lekką, matką 34-letniego Tomka cierpiącego na porażenie mózgowe.
Polscy emigranci zostawili w kraju nie tylko ochrzczone eurosierotami dzieci. Ponad dwa miliony tych, którzy wyjechali, zostawiło też rodziców.
Wielkie odkrycie albo wielka pomyłka, na którą wydano kilkadziesiąt milionów złotych. Oto historia tajemniczych komórek z poroża jelenia.
Adwokaci, synowie znanych obrońców działaczy KOR i Solidarności w PRL, bronią przedstawicieli antypisowskiej opozycji. Za co są szykanowani. Tak jak kiedyś ich ojcowie.
Upolowanie Krzysztofa Olkowicza potrzebne jest Ministerstwu Sprawiedliwości do ataku na rzecznika praw obywatelskich.
52 mld zł z rąk przestępców podatkowych mają odzyskać celnicy oraz pracownicy skarbówki. Jednocześnie mogą spodziewać się zwolnień. Akcja „weryfikacja” rozpoczyna się 1 marca. Czy strach o pracę motywuje do walki z aferzystami?
Dziś ciężko pracują przy taśmie. Niebawem roboty będą nas żywić i bronić, leczyć, uczyć, zabawiać i obsługiwać. Już teraz musimy wyznaczyć im prawa i obowiązki, bo inaczej one wyznaczą je nam.
Konsumenci mają coraz większą wiedzę na temat dostępnych na rynku usług i ofert bankowych. Jeśli czują, że bank, z którego korzystają, nie traktuje ich wyjątkowo, że nie spełnia ich potrzeb i oczekiwań, przestają być lojalni i szukają lepszej alternatywy.
Prowincjonalny amerykański sąd zawiesił dekret najpotężniejszego człowieka świata. To dowód na to, że Stany Zjednoczone są wciąż liberalną demokracją. Jedną z ostatnich.
Niemcy wyborem nowego prezydenta rozpoczynają kampanię, która skończy się dopiero we wrześniu. Dobrze, aby Polska miała scenariusz na każdą ewentualność.
Rozmowa z Pascalem Brucknerem, francuskim pisarzem i eseistą, o tym, dlaczego Le Pen przegra i co jest nie tak z Francuzami.
Władze w Pekinie nie mogą już liczyć na bezwarunkową lojalność Chińczyków. Dlatego policzą ją w pierwszym na świecie państwowym rankingu obywateli.
Czartoryscy zasłynęli jako zaangażowani w rozwój kultury magnaci i obrońcy polskiej sprawy. Ród, o którym dziś głośno w związku ze sprzedażą kolekcji z „Damą z gronostajem”, szczególnie wiele zawdzięcza kilku Izabelom i Adamom.
Odpowiednikiem francuskiej sprawy Dreyfusa była w carskiej Rosji sprawa Bejlisa.
Świat się zmienia, więc i żywność się zmienia. Dawne smakołyki może zastąpić karma, która dziś rośnie na egzotycznych drzewach lub hodują ją… w laboratoriach.
Smog, afera reprywatyzacyjna, majstrowanie przy metropoliach – miejskie tematy przebijają się na czołówki mediów, budzą coraz większe zainteresowanie. Czyżby Polacy stawali się w końcu mieszczanami?
Ponieważ żaden obcy mężczyzna nie mógł tam wejść, a za ich murami więziono gromadę kobiet, erotyczna fantazja zwiedzających Orient Europejczyków zrobiła swoje, czyniąc z muzułmańskich haremów siedlisko żądz i rozpusty. Niesłusznie.
Zręczne połączenie konwencji brutalnego dokumentu społeczno-rodzinnego, światła, poezji, duchowego uniesienia i erotycznej delikatności.
W świecie wzmacnianej przez władzę nietolerancji rzeczywistość staje się bowiem sama w sobie ponurą satyrą.
Klimatyczny miniserial na podstawie powieści Liane Moriarty, z akcją osadzoną w luksusowym nadmorskim miasteczku Monterey w Kalifornii, w środowisku rodziców pierwszoklasistów.
Historia fonografii jest nierozerwalna z historią Żydów, począwszy od wynalazcy gramofonu Emila Berlinera (twórcy firmy Deutsche Grammophon).
Wystawa pokazuje, że poezja jest dziś szczególnie ważna, bo potrafi jak żadne inne medium opowiedzieć naszą rzeczywistość.
Nowa książka Piotra Pytlakowskiego nie opowiada o mafii, nie ma też związku z dziennikarstwem śledczym, z którym jest kojarzony dziennikarz POLITYKI.
Autor rysuje Polskę peryferyjną, gdzie sukces oznacza willę na bogato, a lokalna władza boi się reakcji proboszcza.
Książka zawiera dziesięć niepublikowanych dotąd w polskim tłumaczeniu felietonów z ostatnich lat.
Może należałoby to po prostu odtwarzać przymusowo politykom, w szczególności z obozu rządzącego. Ale jestem przeciwnikiem tortur.
Temat sprzed 43 lat, ale bardzo na czasie.
W muzyce Dirty Projectors, jednej z najmodniejszych dziś nowojorskich grup, jest coś takiego, że jej zdolnemu liderowi Davidowi Longstrethowi chciałoby się odpowiedzieć memem.
Superprodukcja TVN „Belle Epoque” dołącza do całkiem sporej grupy głośnych seriali osadzonych na przełomie XIX i XX w.
Te książki najlepiej czytać razem: wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą” i jej wznowioną powieść – arcydzieło „Wakacje nad Adriatykiem”. Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 r. w wieku 98 lat w hospicjum w Oświęcimiu.
Martin Scorsese nakręcił być może najbardziej osobisty film w swojej karierze. „Milczenie” nie jest na pewno opowieścią dla ateistów. A czy jest arcydziełem?
Rozmowa z Michałem Staniszewskim, liderem grupy Plastic i laureatem Paszportu POLITYKI w kategorii Kultura cyfrowa.
Wiedziałem, kto to jest, nie wiedziałem natomiast, ile znaczy w świecie fotografii.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dokładnie 50 lat temu brygada antynarkotykowa urządziła nalot na dom gitarzysty The Rolling Stones Keitha Richardsa. Był to głośny, choć nie pierwszy, sygnał, że politycy wypowiadają wojnę nie tylko narkotykom, ale całej kontrkulturze i rewolucji obyczajowej.
Stara przyjaźń nie rdzewieje. Chyba że wśród piłkarskich chuliganów, bo tu mamy nowe sojusze.
Andrzej Kokowski jest znanym archeologiem, profesorem zwyczajnym na UMCS w Lublinie, specjalistą w dziedzinie czasów rzymskich i przedrzymskich: Goci, Wandalowie, Sarmaci i tym podobni.
Francuzi są narodem zewnętrznie ze wszech miar nienagannie poprawnym.
Ze wszystkich instytucji wycina się fachowców, będzie więc coraz więcej kraks, wypadków i karamboli.
Przed nami premiera nowego filmu Agnieszki Holland „Pokot”, na podstawie książki Olgi Tokarczuk. To historia kobiety, która wyswobodziła się ze społecznych oczekiwań.
Od wezwanego w charakterze pokrzywdzonego sędziego Żurka prokurator zażądał m.in. dostępu do jego telefonu i komputera.
Boże produkty wytwarzane w zawierzonych Opatrzności Bożej firmach, takich jak Grupa Energa, mogą się stać polską specjalnością.
Udało się. Siedem lat po pierwszym terminie hamburska Elbphilharmonie została oddana do użytku. Nowa ikona miasta? Już tak.