Świat

Whistleblowerzy do KE: Odebrać Polsce głos w Unii

Flaga UE Flaga UE European Commission / Facebook
Komisja Europejska powinna zastosować wobec Polski artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej – piszą międzynarodowe NGO-sy.

„Polski rząd podważa rządy prawa. Komisja Europejska powinna kontynuować działania w stosunku do niego na podstawie artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej” – piszą we wspólnym liście skierowanym do KE organizacje pozarządowe: Amnesty International, FIDH, Human Rights Watch, Open Society European Policy Institute i Reporterzy bez Granic.

„Unia Europejska i jej państwa członkowskie muszą pokazać determinację w próbie powstrzymania Polski od odwracania się od wspólnych wartości UE” – stwierdzają.

Dokument powstał w rok po tym, jak Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności. Polski rząd dwukrotnie otrzymał zalecenia od KE: w lipcu i grudniu 2016 roku. „Rząd Prawa i Sprawiedliwości w dużej mierze zignorował te zalecenia. Ponadto, co niepokojące, wzmógł próby ograniczenia rządów prawa i praw człowieka, wliczając w to wolność mediów, wolność zgromadzeń oraz prawa reprodukcyjne kobiet” – pisze Human Rights Watch.

„W Polsce powstaje coraz bardziej duszna atmosfera dla sądownictwa, mediów i społeczeństwa obywatelskiego. Komisja Europejska ma obowiązek działać zdecydowanie i szybko, by powstrzymać tę niepokojącą, uwsteczniającą falę” – przekonuje z kolei Amnesty International.

Trzeba uruchomić artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej

Organizacje zwracają uwagę, że od ponad roku Andrzej Duda odmawia odebrania ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. TK ocenił w swoich wyrokach, że wyłoniono ich prawidłowo, a prezydent ma obowiązek niezwłocznie ich zaprzysiąc.

„Unia Europejska nie powinna pozwolić, by jeden z jej członków deptał podstawowe wartości UE. Rok po tym, jak Komisja Europejska podjęła działania w celu powstrzymania dalszego pogarszania się stanu praworządności w Polsce, to czas, by KE przyznała, że dialog z Polską w tej sprawie nie powiódł się” – komentuje Elena Crespi z FIDH. Komisja musi teraz przejść do kolejnych etapów procedury i zarekomendować wykorzystanie art. 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Wspomniany art. 7 traktatu o UE dotyczy stwierdzenia przez Radę Europejską (szefów państw i rządów UE) „wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości Unii Europejskiej” przez dany kraj UE. W przypadku stwierdzenia tego ryzyka Rada może zdecydować o ograniczeniu praw takiego państwa, np. pozbawiając je prawa do udziału w głosowaniach podczas unijnych szczytów.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną