Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Wybieraj, Brytanio!

Tower Bridge, Londyn Tower Bridge, Londyn Wikipedia

Wbrew wcześniejszym obietnicom premier Theresa May ogłosiła, że brytyjskie wybory powszechne odbędą się nie za trzy lata, ale 8 czerwca, czyli zaledwie za kilka tygodni. Zelektryzowało to media, klasę polityczną i obywateli. Kampania wyborcza natychmiast ruszyła z kopyta. Gwałtowne przyspieszenie wyborów leży w interesie rządzących konserwatystów. Wprawdzie partia May ma w sondażach znaczną przewagę nad opozycją, ale sama premier nie ma powszechnego mandatu do rządzenia. Może go zdobyć w wyniku zwycięstwa torysów w nadchodzących wyborach. Jej poprzednik David Cameron podał się do dymisji po swej przegranej w referendum o Brexicie (był za niewychodzeniem z UE, tak samo jak obecna szefowa rządu). May stanęła do rywalizacji o przywództwo w partii, wygrała wewnętrzne wybory i została premierem, drugą w brytyjskiej historii politycznej kobietą na tym stanowisku (pierwszą była lady Thatcher, też konserwatystka).

60-letnia May, córka duchownego anglikańskiego, o bogatym doświadczeniu politycznym i państwowym oraz umiarkowanie liberalnych przekonaniach, woli prowadzić kampanię, spotykając się z wyborcami, niż występować w debatach telewizyjnych. Liderzy opozycji od razu jej to wytknęli jako przejaw populizmu.

Wybory są dla opozycji testem i szansą. Laburzyści pod wodzą Jeremy’ego Corbyna są chyba w trudniejszej sytuacji niż liberałowie Tima Farrona. W jednym z sondaży większość wyborców Partii Pracy nie widzi Corbyna w fotelu premiera. Na razie opozycja straszy wyborców, że konserwatyści nie dotrzymają też obietnicy, iż nie podniosą podatków. Farron ma szansę skonsolidować wokół siebie proeuropejską część elektoratu, odrabiając dzięki temu ciężkie straty, jakie jego partia poniosła wskutek wejścia w koalicję z konserwatystami. W kontekście Brexitu wygrana torysów wzmocniłaby pozycję May w rokowaniach z Unią.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Reklama