Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nie żyje Otto Warmbier, student więziony w Korei Północnej

Otto Warmbier Otto Warmbier Forum
22-letni Amerykanin został zwolniony z więzienia i odesłany do USA w stanie śpiączki, z której już się nie wybudził.

Otto Warmbier został odesłany do Stanów Zjednoczonych w zeszły wtorek, 13 czerwca, po 17 miesiącach spędzonych w więzieniu. Amerykanin, skazany na 15 lat ciężkich robót za próbę kradzieży, od roku znajdował się w stanie śpiączki. Władze Korei utrzymują, że zatruł się jadem kiełbasianym. Rodzice chłopaka twierdzą zaś, że był „brutalnie torturowany”. To oni wydali oświadczenie o jego śmierci.

Warmbier został zatrzymany na lotnisku Pjongjang w styczniu 2016 r. Wyrok usłyszał już w marcu, proces trwał niespełna godzinę. Czym zawinił? Wykradł – rzekomo – propagandowy plakat z hotelu. „Popełniłem największy błąd w swoim życiu” – stwierdził Otto, student uniwersytetu z Virginii, który wyjechał do Korei na zorganizowaną wycieczkę.

Został zwolniony ze względu na stan, w jakim się znajdował. W Stanach Zjednoczonych Warmbier od razu trafił do szpitala. Lekarze z Cincinnati w stanie Ohio stwierdzili zatrzymanie układu krążeniowo-oddechowego. Otto nie reagował na leki pobudzające, doznał poważnego urazu mózgu. Po powrocie w rodzinne strony nie zabrał głosu, nie odpowiadał, nie wykonywał poleceń. Zdaniem rodziców wydawał się jednak spokojniejszy, bo – jak piszą w oświadczeniu – „czuł, że jest w domu”.

Spór między Koreą Północną i USA

Po powrocie Warmbiera do USA głos w sprawie zabrał także prezydent Donald Trump. „Przydarzyły mu się okrutne rzeczy, ale jest wreszcie pod opieką tych, którzy go kochają” – mówił. Po śmierci studenta stwierdził zaś: „To brutalny reżim, ale jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić”. „Los Otto zmusza moją administrację do podjęcia działań, które zapobiegną tragediom wywołanym przez reżimy nierespektujące rządów prawa i godności pojedynczego człowieka” – dodał.

W Korei Północnej nadal są więzieni trzej Amerykanie. Zdaniem USA w niczym nie zawinili i są wykorzystywani do politycznych celów. Korea oskarża zaś Stany Zjednoczone o szpiegostwo i próbę obalenia rządu.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną