Świat

Tęczowe Niemcy

Według sondaży zrównanie praw par hetero- i homoseksualnych popiera dwie trzecie Niemców. Według sondaży zrównanie praw par hetero- i homoseksualnych popiera dwie trzecie Niemców. Sean Gallup / Getty Images

To moment Schabowskiego w wykonaniu pani Merkel – tak piątkowe głosowanie w Bundestagu i zalegalizowanie małżeństw tej samej płci skomentował, cytowany przez portal Politico, rzecznik osób homoseksualnych i polityk SPD Johannes Kahrs. Komunistyczny działacz Günter Schabowski, zapytany przez dziennikarzy w 1989 r., kiedy wejdą w życie przepisy ułatwiające obywatelom NRD podróżowanie na Zachód, nieopatrznie rzucił: „natychmiast, bez zwłoki”, czym walnie przyczynił się do upadku muru berlińskiego. Z kolei Merkel niespodziewanie powiedziała, że zgodzi się na głosowanie w sprawie jednopłciowych małżeństw i nie będzie wymagała w tej sprawie dyscypliny partyjnej. W rezultacie już dzień później socjaldemokraci złożyli projekt ustawy w tej sprawie, a w piątek „za” byli nie tylko posłowie SPD, Lewicy i Zielonych, ale też kilku z CDU/CSU, choć pojawiły się wątpliwości, czy ustawa jest zgodna z konstytucją.

Zawierane w Niemczech od 2001 r. związki jednopłciowe mają szereg praw podatkowych i spadkobierczych, ale ciągle nie mogą nazywać się małżeństwem ani adoptować dzieci. Wiadomo było, że przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu temat się pojawi. Tym bardziej że łatwo było nim zaatakować rządzącą partię i samą kanclerz, co zresztą zrobili już socjaldemokraci. Według sondaży zrównanie praw par hetero- i homoseksualnych popiera dwie trzecie Niemców, a ponad połowa godzi się na adopcję dzieci przez te drugie. Merkel zgodziła się na głosowanie, ale sama była przeciw. Tym ruchem z jednej strony wytrąciła z rąk opozycji ważny temat na kampanię, ale też – według krytyków z prawej strony – zniszczyła ostatnie konserwatywne wartości, a chadecy niczym już nie będą różnić się od pozostałych partii.

Polityka 27.2017 (3117) z dnia 04.07.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama