Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Po co Trump przyjeżdża do Polski? Według BBC jest pięć powodów

Po co Donald Trump przyjeżdża do Polski? Po co Donald Trump przyjeżdża do Polski? Michael Vadon / Flickr CC by 2.0
BBC zastanawia się, dlaczego prezydent USA zatrzymuje się w Polsce w drodze na szczyt G20 w Hamburgu.

Kilka dni temu Jarosław Kaczyński stwierdził, że wizyty Donalda Trumpa zazdroszczą nam europejscy przywódcy, a zwłaszcza Wielka Brytania – przypomina Kevin Ponniah, autor umieszczonego w internetowym wydaniu serwisu BBC artykułu. I wymienia pięć powodów, dla których prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedza Warszawę w drodze na szczyt G20.

1. Czeka go tu ciepłe powitanie

Amerykańscy prezydenci mają zagwarantowane ciepłe przyjęcie w Polsce. Dla Trumpa oznacza to zdjęcia, którymi może pochwalić się w ojczyźnie. Zwłaszcza że w Hamburgu tak ciepło witany nie będzie: do protestów szykuje się nawet 100 tys. demonstrantów. A jeśli dojdzie do wizyty w Londynie, to i tu może spodziewać się masowych protestów. W Polsce – konkluduje BBC – Trump może odetchnąć.

2. Liderzy nadają na tych samych falach

Zarówno polscy liderzy, jak i Trump reprezentują populistów, którzy występują przeciwko liberalnym elitom, które zdominowały politykę na Zachodzie w ostatnich latach. Bezwstydnie na pierwszym planie stawiają interesy narodowe, czy to w sprawie klimatu, czy migracji, co cieszy się z dobrym przyjęciem w tych krajach.

Niewielu spodziewa się również, że Trump podniesie kwestie praw człowieka czy demokracji podczas swojej wizyty. Obie strony skorzystają: Trump wytrąci krytykom polskiego rządu argument, że Polska jest izolowana na arenie międzynarodowej, a sam prezydent otrzyma ciepłe poparcie w ważnym europejskim kraju, rządzonym przez ludzi, którzy podzielają jego przekonania.

3. Wydajemy odpowiednio dużo na obronę

Donald Trump zademonstruje, że te państwa NATO, które wydają co najmniej 2 proc. PKP na obronę, zostaną docenione. Polska zostanie więc pochwalona za to, że to kryterium spełnia. BBC podkreśla też, że po wyborze Trumpa w Polsce istniała obawa, że nowy prezydent przehandluje Polskę Putinowi. Teraz istnieje oczekiwanie, że prezydent USA potwierdzi gotowość do wypełnienia treści art. 5. NATO.

4. Można zagrać na nosie Unii Europejskiej

Podczas wizyty w Polsce Donald Trump wystąpi podczas szczytu Trójmorza, który jest częścią pokazania się Polski jako „swoistego regionalnego lidera”, poza zdominowaną przez Francję i Niemcy Unią Europejską. Pojawienie się na tym szczycie Trumpa zostanie odczytane jako błogosławieństwo wobec inicjatywy, która w Europie traktowana jest z podejrzliwością.

5. Chodzi o gaz

Polski rząd stara się coraz bardziej uniezależnić energetycznie od Rosji. W zeszłym miesiącu do Polski przybył pierwszy transport amerykańskiego skroplonego gazu. To sytuacja również korzystna dla obu stron: Polska i inne kraje europejskie chcą dywersyfikować źródła energii, a Biały Dom sprzedawać więcej gazu za granicę.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną